"Predstavnike Kforja pozivam, naj ne sprožajo akcij odstranjevanja barikad, ker samo povzročajo nova tveganja, ogrožajo življenja ter ne vodijo do rešitve. Hkrati pozivam politične predstavnike Srbov, naj pozovejo državljane k umiku barikad, ker dodatno izzivajo tovrstne akcije Kforja," je dejal Tadić na novinarski konferenci v Beogradu.

Poudaril je, da so zaradi tovrstnega ravnanja v začaranem krogu, iz katerega ni izhoda, od takšnih razmer pa imajo koristi samo skrajneži ter da je treba vzpostaviti ozračje, ki bi omogočilo rešitev problema, ki zadeva tako srbski kot albanski narod ter celotno EU in regijo.

Političnim predstavnikom Srbov na severu Kosova je še sporočil, naj umaknejo barikade, ker ogrožajo življenja in ne zagotavljajo obrambe niti enega nacionalnega interesa. Prav nasprotno, vodijo do tega, da bo Srbija izgubila vsakršno možnost za obrambo temeljnih nacionalnih interesov tako "na severu Kosova kot na Kosovu nasploh ter na mednarodnem prizorišču", je menil.

Župan občine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić je za srbsko tiskovno agencijo Beta dejal, da je poziv Tadića k umiku barikad "zelo neprijetno presenetil" župane občin in prebivalce na severu Kosova, ki že štiri mesece vztrajajo na barikadah. Presenetil jih je zato, ker so imeli "štiri mesece absolutno podporo predsednika in vlade Srbije", k čemur jih je obvezala deklaracije srbske skupščine, je dodal.

Poudaril je, da predsedniki občin ne morejo sami sprejeti odločitve o umiku barikad, saj "niso sodelovali pri njihovi postavitvi, temveč so to delali naši državljani". Napovedal je, da bodo po posvetih s skupščinami štirih srbskih občin na severu Kosova in prebivalci sprejeli odločitev, ki "jo bodo sprejeli Tadić in mednarodna skupnost", še navaja Beta.

Tadić je danes tudi izpostavil, da nestabilnosti na severu Kosova vplivajo na mednarodno verodostojnost Srbije, ki je po ponedeljkovih incidentih pri kraju Jagnjenica "dlje od statusa kandidatke za članstvo v Evropski uniji, kot je bila predvčerajšnjim".

Prvič pesimističen glede pridobitve statusa kandidatke

Pri tem je izpostavil, da je mnogim v interesu, da Srbija tega statusa ne bi dobila, pri tem pa izpostavil kriminal, skrajne sile v Srbiji, oblasti v Prištini ter članice EU, ki ne želijo širitve EU.

S tem je Tadić prvič izrazil pesimizem glede pridobitve statusa kandidatke, o čemer bodo odločale članice unije na vrhu 9. decembra v Bruslju.

Srbski predsednik je omenjeno izjavil, potem ko je v ponedeljek ob odstranjevanju barikade pri vasi Jagnjenica s strani Kforja prišlo do konflikta s kosovskimi Srbi. Po zadnjih podatkih je bilo ranjenih 30 vojakov Kforja, tudi iz strelnega orožja, utrpeli pa so tudi opekline, ter po podatkih Beograda okoli sto Srbov.

Z Dunaja so danes sporočili, da je bilo med ranjenimi vojaki Kforja enajst avstrijskih, od katerih sta dva huje ranjena. Avstrijski zunanji minister Michael Spindelegger je razmere označil za "dramatično nevarne" ter napovedal, da bo srbskega in kosovskega kolega pozval k umiritvi razmer.

Srbi pri omenjenem kraju blizu Zubinega Potoka vztrajajo še danes in kljub pozivom Kforja k umiku, ki so ob tem uporabili tudi solzivec, nadaljujejo z dovažanjem peska na barikado, ki so jo postavili nedaleč od v ponedeljek odstranjene barikade na tamkajšnji glavni cesti. Preboja niso dosegli niti na današnjem pogovoru poveljnika tam nameščene enote Kforja in predsednika občine Zubin Potok Slaviše Ristića.