Ameriški predsedniški kandidati se vsake štiri leta najbolj posvečajo državama Iowa in New Hampshire. Volivci Iowe tradicionalno prvi izbirajo predsedniške kandidate in strankarska zborovanja bodo tam že 3. januarja prihodnje leto. Naslednji je na vrsti New Hampshire in šele potem sledijo druge države. Zato sta prvi dve pomembnejši, kot je njuna realna teža, ker se kandidati z dobrim rezultatom tam potem prebijejo v ospredje tudi v drugih državah.

Demokratska stranka bo za predsedniške volitve 6. novembra 2012 nominirala sedanjega predsednika Baracka Obamo, ki bo tudi zmagal, čeprav je za demokratsko nominacijo prijavljenih še 13, sicer povsem neznanih kandidatov.

Prava tekma pa bo oziroma že poteka med republikanci, kjer se je v zadnjih dneh začel v anketah vzpenjati Gingrich kot zadnja v vrsti alternativ Mittu Romneyju.

Republikanski volivci se ne morejo poenotiti za nekdanjim guvernerjem Massachusettsa Romneyjem in enega od razlogov za to je v nedeljo navedel časopis New Hampshire Union Leader v uredniškem komentarju na naslovnici.

"Raje podpremo nekoga, s katerim se ne bomo vedno strinjali, kot pa nekoga, ki nam bo vedno govoril to, kar misli, da želimo slišati," so zapisali. Časopis pred štirimi leti prav tako ni podprl Romneyja ampak kasnejšega zmagovalca in nasprotnika Obame senatorja Johna McCaina iz Arizone.

Podpora Gingrichu s strani konservativnega časopisa je neposredna posledica zadnjega soočenja republikanskih predsedniških kandidatov pretekli torek na televiziji CNN, ko je Gingrich odstopil od strankarske ideologije glede nezakonitega priseljevanja v ZDA. Zavzel se je za človeško obravnavanje nezakonitih priseljencev, pri čemer bi tiste, ki so šele prišli ter nimajo družin in vezi s skupnostjo, izgnal, tiste, ki živijo v ZDA več let in so plačevali davke ter si ustvarili družine ter vezi v skupnostih in cerkvah, pa bi obravnaval drugače.

Romney in kongresnica iz Minnesote Michele Bachmann sta ga pri tem najostreje napadla in ga obtožila, da se zavzema za amnestijo kršiteljev zakonov, pri čemer pa nobeden od njiju ni bil pripravljen dejati, da se zavzema za nasilen izgon 12 milijonov ljudi iz ZDA ter razbijanje družin. Uvodne analize so Gingrichu zaradi zmernega stališča napovedovale težave pri republikanskih volivcih.

Pravih anket doslej sicer še ni bilo, vendar je Gingrich dobil tudi nepričakovano podporo. Nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton, čigar politični spopadi z Gingrichem so bili v 90. letih prejšnjega stoletja legendarni, je za konservativni spletni medij Newsmax dejal, da bo Gingrich s stališčem glede priseljevanja na svojo stran dobil neodvisne volivce.

Clinton je menil, da skuša Gingrich najti konservativno rešitev legitimnega problema. Razlika med Gingrichevim pristopom in tistim, o katerem se zadnja leta razpravlja v Washingtonu, je v tem, da nezakoniti priseljenci, ki jih ne bi izgnali, ne bi mogli priti do državljanstva, ampak bi lahko računali le na dovoljenje za delo in bivanje.

Clinton sicer meni, da je Romney še vedno močan kandidat in tudi ankete v državi New Hampshire, iz katere izvira, mu za zdaj še vedno napovedujejo zmago. Zadnja anketa Univerze New Hampshire iz preteklega tedna daje Romneyju 42 odstotkov podpore, Gingrichu 15, na tretjem mestu je kongresnik iz Teksasa Ron Paul z 12 odstotki podpore, sledi pa nekdanji guverner Utaha Jon Huntsman z osmimi odstotki.

Romney tudi v nacionalnih anketah vseskozi ostaja pri vrhu, čeprav so ga s samega vrha v dosedanjem procesu kandidature izmenično izrivali drugi kandidati. Najprej se je zdelo, da bi lahko zmagala Bachmannova, nato se je pojavil guverner Teksasa Rick Perry, za njim temnopolti poslovnež Herman Cain, sedaj pa Gingrich, ki je bil poleti že skoraj odpisan, ker ga je zapustil skoraj celoten volilni štab.