"Predsednika Tadića sem spodbudil k nadaljnjim korakom, da države članice prepriča, da Srbija resno sodeluje v dialogu s Kosovom in da v dobri veri izvaja doslej dosežene dogovore," je poudaril Van Rompuy. "Regionalno sodelovanje in dobri sosedski odnosi so ključen del širitvenega procesa," je še izpostavil predsednik Evropskega sveta. Ob tem je dodal, da bo unija vsako državo ocenjevala na podlagi njenih dosežkov in izpolnjevanja poštenih in strogih pogojev. Tadić pa je dejal, da bo Srbija storila vse, da decembra dobi status kandidatke, a opozoril, da ne bi smeli domači javnosti pošiljati nerealističnih sporočil, da je status kandidatke nekaj zagotovljenega.

"Do 9. decembra je še dovolj časa in zato moramo opraviti svoj del obveznosti. Srbija bo to vsekakor storila in pričakujemo, da bodo naši evropski partnerji to prepoznali ter da bodo EU in tudi vsaka posamezna članica konstruktivne," je še povedal. Evropska komisija je oktobra priporočila dodelitev statusa kandidatke Srbiji, a ob tem dala jasno vedeti, da je za ta korak ključno nadaljevanje dialoga Prištine in Beograda pod okriljem EU, ki je bilo v minulih mesecih dvakrat prekinjeno zaradi napetosti na severu Kosova.

V tem dialogu poskušata strani rešiti praktična vprašanja, pomembna za vsakdanje življenje ljudi na Kosovu, končni cilj pogovorov pa je urediti status Kosova. Sedmi krog dialoga je potekal ta teden, osmi krog pa bo prihodnjo sredo, 30. novembra. Kosovo je februarja 2008 razglasilo neodvisnost, ki je Srbija in Srbi na Kosovu ne priznavajo. Prav tako je ne priznava pet članic unije - Španija, Slovaška, Romunija, Grčija in Ciper. EU tako od Srbije vsaj za zdaj ne pričakuje priznanja Kosova, pač pa normalizacijo odnosov.

Odločali bodo ministri, nato še voditelji

O priporočilu komisije bodo 5. decembra najprej odločali ministri EU, nato pa 9. decembra voditelji članic unije. Odločitev morajo sprejeti s soglasjem. Čeprav je ključno vprašanje za napredek Srbije njen odnos s Kosovom, pa tudi sicer ozračje v uniji ni naklonjeno širitvi. To je danes izpostavil tudi srbski predsednik, ki je menil, da splošno vzdušje glede širitve v uniji v času krize ni najbolj ugodno ter da Srbiji ne koristi to, da v EU obstajajo gospodarski problemi. Kljub temu pričakuje pozitiven pristop EU do Srbije.

Sicer pa trenutno dogajanje na severu Kosova prav nič ne kaže na to, da bo Srbija letos dejansko dobila status kandidatke. V noči s srede na četrtek je bilo v spopadih s Srbi na Kosovu ranjenih 21 vojakov Natovih sil Kfor. Tudi Tadić je danes v povezavi s tem dejal, da takšni spopadi nikakor ne prispevajo k pridobitvi statusa kandidatke in splošnemu dialogu. Zato je Srbe na severu Kosova, Kforove vojake, Eulex in Prištino pozval k zadržanosti, v teh dneh in v prihodnosti.