Ko bo Indonezijo zapustil, bo imel šest mesecev prepoved ponovnega vstopa v državo, je v izjavi za javnost pojasnil tožilec Gusti Gede Putu Atmaja.

14-letnika, čigar imena niso objavili v javnosti, so imeli v priporu vse od njegove aretacije prejšnji mesec na Baliju, kjer je preživljal počitnice s starši. Njegov odvetnik Mohammad Rifan je prejšnji mesec dejal, da upa, da se bo dečku uspelo izogniti zaporni kazni in bi se namesto tega odpravil na kliniko za odvajanje.

Indonezijski zakoni za droge so eni najbolj strogih na svetu, a vendarle lahko obtoženca po 128. sklepu spustijo na prostost in ga pošljejo na odvajanje, če obrambi uspe dokazati, da je obtoženec odvisnik. V primerih mladoletnih prestopnikov to pomeni deklaracijo staršev.

Predstavnik indonezijskega ministrstva za zunanje zadeve je prejšnji mesec dejal, da je politika države jasna glede prekrškov na tem področju. "Vsakdo bi moral do sedaj vedeti, da nezakonite droge v Indoneziji s seboj prinesejo hudo kazen," je pojasnil Michael Tene.

Primer je pritegnil pozornost mednarodne javnosti, avstralska premierka Julia Gillard je najstnika celo poklicala po telefonu. Sicer pa vsakogar, ki vstopi v Indonezijo, že na meji obvestijo o strogih zakonih o drogah, ki v nekaterih primerih celo zahtevajo smrtno kazen. Trenutno dva Avstralca že čakata na izvršitev smrtne kazni, medtem ko jih šest preživlja doživljenjsko zaporno kazen.