Dovajanje inzulina z zaprto zanko pomeni, da računalniški sistemi uravnavajo sladkor v krvi samodejno brez dodatnega razmišljanja posameznika s sladkorno boleznijo. Posameznik ima v podkožje nameščeno le črpalko ter sistem za neprekinjeno merjenje sladkorja in prenosni računalnik, ki nadzoruje dovajanje inzulina v telo na podlagi meritev, je na današnji novinarski konferenci pojasnil predstojnik omenjenega oddelka na pediatrični kliniki Tadej Battelino. Vendar pa bo njegovih besedah tudi te računalnike mogoče kmalu nadomestiti z bistveno manjšimi napravami za nadzor, npr. s čipi, ki jih bodo starši otrok lahko dali v telefon ali kam drugam.

Kot navajajo na UKC Ljubljana, so bile prve raziskave narejene v velikih centrih po svetu pri odraslih s sladkorno boleznijo. Ohrabrujoči izsledki so bili objavljeni v najbolj pomembnih mednarodnih strokovnih revijah. Na naslednji stopnji so bili v raziskave vključeni mladostniki, pogosto tudi otroci starosti deset let in manj, so navedli. V okviru raziskave bodo otrokom nadzirali raven sladkorja v krvi s pomočjo omenjenega računalniškega algoritma samo čez noč. Kot pravi Battelino, je nadzorni računalniški sistem narejen tako, da samodejno opozarja, če gre kaj narobe.

Če bo raziskava na Debelem rtiču pokazala pozitivne rezultate, bodo šli s kliničnimi študijami naprej. Kdaj bodo lahko bolniki s sladkorno boleznijo sistem uporabljali za nadzor krvnega sladkorja, pa Battelino ne more napovedati. V evropskem merilu bo to prva raziskava dovajanja inzulina z zaprto zanko zunaj bolnišnice. Pred enim mesecem so jo prvič na svetu izvedli v Izraelu, Sloveniji pa bo v letu 2012 sledila Nemčija. Tudi ta raziskava poteka v sodelovanju z Univerzo v Tel-Avivu, ki je razvila omenjeni patent zaprte zanke. Izraelska univerza pa bo tudi sofinancirala del projekta. Ostala finančna sredstva bosta krila UKC Ljubljana in Društvo za pomoč otrokom s presnovnimi motnjami.