Stranke smo namreč vprašali, kateri okoljski problem v Sloveniji je najbolj pereč in kako ga bodo rešile. Zanimalo nas je tudi, ali bodo povečale subvencije za energetsko učinkovitost za občane, ali podpirajo zamisel za omejitev prometa v mestih ter s katerimi ukrepi bi povečali stopnjo ločevanja odpadkov in omejili odlaganje na črno.

Drugi problem je vprašanje energetike. Pri energetiki je v mandatu zadnje vlade največ prahu dvignil projekt Teš 6. Osnutek nacionalnega energetskega programa, ki je bil v javni obravnavi, je vseboval pet scenarijev razvoja energetike, pri čemer vseh pet predvideva jedrsko opcijo, Teš 6 je predviden v treh. Poudarek je bil med drugim na obnovljivih virih in učinkoviti rabi energije.

STA je stranke povprašala, ali in zakaj podpirajo dokončanje gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) in zamisel o gradnji drugega bloka Nuklearne elektrarne Krško (Nek 2). Vprašanja pa so dotikala tudi deleža obnovljivih virov energije, ki bi jih po mnenju strank moralaimeti Slovenija do leta 2020 in na katere vire bi morala staviti.

Foto: Luka Cjuha

SD

Največjo težavo, koncentracijo trdnih delcev in ozona v zraku, bi reševali s trajnostno mobilnostjo. Subvencije bi ostale vsaj enake. So za omejitev prometa v mestih, a z zagotovljeno možnostjo javnega prometa. Pri odpadkih želijo doseči, da bo skrb za ločevanje postala samoumevna, ter poenostaviti sisteme zbiranja.

Ker Slovenija potrebuje stabilen in neodvisen vir energije, v kombinaciji z obnovljivimi viri podpirajo Teš 6 in Nek 2. Zavzemajo se za razpršene vire proizvodnje elektrike in rabo lesne biomase, sončne energije, vetrnih elektrarn ter elektrarn na srednji in spodnji Savi.

SDS

Največjo težavo, ravnanje z odpadki, bi reševali z regionalnimi sistemi ravnanja z odpadki in ureditvijo področja obdelave in zbiranja vseh frakcij odpadkov. Subvencije bi povečali, podpirajo tudi omejitev prometa v mestih. Višjo stopnjo ločevanja in omejitev odlaganje na črno bi dosegli z osveščanjem in povečanjem nadzora.

Pravijo, da "žal še vedno potrebujemo Teš", ki daje tretjino električne energije, ter da se v srednjeročnemu obdobju ne bo moč izogniti obratovanju Neka. Podpirajo trajnostni razvoj in vključevanje alternativnih virov, a, dodajajo, takojšen prehod realno ni izvedljiv.

Zares

Eno od težav vidijo v nejasnih razmerjih med pripravo in izvajanjem politik ter nadzorom. Subvencije bi ohranili in dodali še subvencijo za proizvodnjo toplote iz obnovljivih virov. Bolj kot prepoved prometa v mestih je potrebna povezava mestnega, primestnega in medmestnega prometa, menijo. Za bolj popolno reciklažo bi stimulirali zbiranje nekaterih vrst odpadne embalaže.

Ne podpirajo Teš 6, saj da je ekonomsko, energetsko in okoljsko nevzdržen projekt. Podaljšali bi obratovanje reaktorja v Neku, glede Nek 2 se ob pomanjkanju podatkov še ne opredeljujejo. So za energetsko varčnost, večjo vlogo obnovljivih virov, alternativnih goriv in neogljikovih tehnologij.

DeSUS

Probleme vidijo v onesnaževanju vode, zemlje in zraka. Podpirajo povečanje subvencij za energetsko učinkovitost in omejitve prometa v središčih mest. Ocenjujejo, da so sedanji ukrepi primerni.

Ne podpirajo gradnje Nek 2, ker da predstavlja potencialno nevarnost, ki v primeru nesreče lahko ogrozi obstoj cele države. Teš 6 je treba dokončati, ker da bi ustavitev pomenila nesorazmerne stroške. Podpirajo razvoj vseh potencialnih obnovljivih virov energije.

Splet: Luka Cjuha

SNS

Največjo težavo, izpuste CO2, bi reševali s prestrukturiranjem gospodarstva in spodbujanjem javnega prevoza. So za prepoved prometa v mestih, a s kakovostnim in hitrim javnim prevozom. Višjo stopnjo ločevanja in omejitev odlaganja na črno bi dosegli z osveščanjem, izobraževanjem in poostrenim nadzorom.

Podpirajo gradnjo Nek 2, ker je to čista električna energija, nasprotujejo pa gradnji Teš 6. Zavzemajo se za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, v prvi vrsti sončne in vodne energije ter z uporabo lesne biomase, ki da je v Sloveniji skoraj v celoti neizkoriščena.

SLS

Zavzemajo se za odpiranje zelenih delovnih mest in vzpodbujanje uporabe obnovljivih virov energije. Zagotovili bi subvencije, posojila za energetsko učinkovito gradnjo in obnovo. Stopnja ločevanja odpadkov je stvar nove zakonodaje in ozaveščenosti ljudi, pravijo.

Razmišljajo tudi o Nek 2. Namesto da bi Teš 6 pravočasno proučili, bi nekateri projekt sedaj populistično ustavljali, pravijo. So za hidroelektrarne, izkoriščanje sončne, geotermalne in vetrne energije ter regionalne centre za biomaso. Delež obnovljivih virov bi moral preseči 25 odstotkov, menijo.

LDS

Največjo težavo, odnos do okolja, bi reševali s povečanjem zavedanja o potrebi po trajnostnem razvoju. So za podporo energetski učinkovitosti. Podpirajo omejitev prometa v mestih, tudi z uvedbo sistema integriranega javnega potniškega prometa. Pri odpadkih bi poenostavili in uskladili regulativo.

Teš 6 je treba racionalno in pregledno izpeljati do konca, pri tem preveriti možnosti pogodbenih izboljšav. Možnosti gradnje Nek 2 je treba preveriti, trenutno pa se o tem še ne morejo enoznačno izreči. So za izrabo lesne biomase in zemeljskega plina ter večjo pozornost obnovljivim virom.

Demokratična stranka dela

Največjo težavo vidijo v uničevanju prvovrstnih kmetijskih površin. Povečali bi subvencije za vzpostavitev komunalne in energetske samozadostnosti gospodarstev. Promet v mestih bi omejili. Z odkupom odpadkov oz. zmanjšanjem pristojbin za snago in povečanjem kazni za napačno odlaganje bi omejili odlaganje na črno.

Slovenija bi morala v celoti aktivirati potencial hidroelektrarn, se usmeriti v povečanje izrabe energije obnovljivih virov in z državami EU sovlagati v razvoj nuklearne energije, ki ne povzroča škodljivih odpadov (vodikove tehnologije), pravijo.

Foto: Bojan Velikonja

Državljanska lista Gregorja Viranta

Zavzemajo se za visoke okoljske standarde in spodbujanje novih pristopov in čistejših tehnologij. Poudarjajo zmanjševanje energetske in snovne intenzivnosti gospodarjenja, npr. s promoviranjem učinkovitih konceptov gospodarjenja z inputi in outputi proizvodnega procesa.

Za odgovor o nadaljevanju ali ustavitvi Teš 6, ki ga sami ne bi začeli, nimajo vseh podatkov. Za Teš 6 bi bilo bolje pridobiti zasebnega investitorja kot dati državno poroštvo, menijo in podpirajo rabo obnovljivih virov in varčevanje z energijo. Nek 2 je stvar poglobljenega premisleka, pravijo.

Gibanje za Slovenijo

Največjo težavo vidijo v Teš 6. Energetsko učinkovitost bi dosegli z davčno politiko in spodbudami. Omejitev prometa v mestih je predmet občin, ki to že uspešno izvajajo, pravijo, ločevanje odpadkov pa da je problem predelave po zbiranju in jasnih rezultatov predelave.

So za dokončanje Teš 6, a z revizijo ekološke in ekonomske smiselnosti. Dodajajo, da lahko Teš 6 poleg lignita uporablja energetsko enakovredne lesne odpadke in tako prispeva k smotrnejšemu ravnanju. Nek 2 je v tem času popolnoma neprimerno vprašanje, menijo.

Lista Zorana Jankovića - Pozitivna Slovenija

Treba je reorganizirati resorno ministrstvo, dokončati najpomembnejše prostorske akte, spremeniti ključne zakone, urediti področje pogojev in dovoljenj, menijo. Višino subvencij bi znova premislili. Omejitev prometa v mestih je nujnost, ločevanje odpadkov je treba propagirati, odlaganje na črno pa kaznovati, pravijo.

Projekt Teš 6 bi nadaljevali, saj je že v fazi, ko bi bilo neodgovorno odstopiti od izgradnje. Nek bo naslednjih 20 do 30 letih zagotavljal tretjinski vir energije, poleg Teš 6 z lastnim premogom pa se je treba usmeriti v izkoriščanje obnovljivih virov, tako da Nek 2 ne bo potreben, menijo.

Foto: Jaka Adamič

Nova Slovenija

Največjo težavo, umeščanje objektov v okolje, bi rešili z združitvijo ministrstev za okolje in za kmetijstvo ter poenostavitvijo zakonskih postopkov. Promet v mestih se bo zmanjšal, ko bo urejen javni prevoz, pravijo, v ločevanje odpadkov pa da je treba samo še vključiti nadzor.

Njihov cilj je učinkovita raba energije ob hkratnem uvajanju obnovljivih virov. Če ti ne bi zadostovali, bo nujno razmisliti o drugih oblikah po letu 2020, tudi Nek 2. Projekt Teš 6 je netransparenten in predrag, vendar hkrati zagotavlja električno samooskrbo Sloveniji, dodajajo.

Stranka enakih možnosti

Priložnost vidijo v izkoriščanju regijskih razlik in posebnosti prek projektov za razvoj podeželja, turističnih in ekoloških projektov. Novo razvojno priložnost vidijo v dekriminalizaciji konoplje.

Zagovarjajo obnovljive energetske vire, zato ne podpirajo gradnje Nek 2, prav tako ne podpirajo projekta Teš 6.

Stranka mladih - zeleni Evrope

Povečali bi takse in davke na onesnaževanje in neracionalno rabo energije ter uvedli stalno subvencijsko shemo, razširili ponudbo Eko sklada. Problem prometa v mestih bi reševali z učinkovitim javnim prevozom, povišali bi cestnine za tovornjake, subvencionirali prevoz po tirih. Uvedli bi obvezno ločevanje odpadkov in regijske sežigalnice.

Nasprotujejo Nek 2 in Teš 6, ker je nujen prehod na obnovljive vire energije. Ocenjujejo, da pri Teš 6 pospešeno delo in investicije pomenijo izsiljevanje za državno poroštvo. Verjamejo, da je 100-odstotni delež uporabe obnovljivih virov dosegljiv do leta 2050.

Stranka slovenskega naroda

Najbolj pereč problem vidijo v ogrožanju čiste pitne vode. Težavo gostega prometa je mogoče rešiti edino z novim pristopom razvoja javnega prevoza, menijo. Boljše ločevanje odpadkov bi stimulirali z manjšimi računi za komunalne storitve.

Zagovarjajo varno obratovanje Neka do razgradnje. So proti Teš 6, ker da si "že jutri lahko obetamo čisto atomsko energijo". Do takrat zagovarjajo vlaganje v hidro, vetrno, sončno, biomasno in geotermalno energijo.

Foto: Splet

Stranka za trajnostni razvoj Slovenije - TRS

Največjo težavo vidijo v nesmotrni rabi energije. Povečali bi subvencije za energetsko učinkovitost. Podpirajo omejitev prometa v mestih, preusmerili bi tovorni tranzit na železnico, izboljšali javni prevoz. Rešitev pri odpadkih vidijo v samoomejevanju.

Odločno nasprotujejo nadaljevanju gradnje Teš 6 in zahtevajo odgovornost vseh akterjev v tej zgodbi. So proti izgradnji drugega bloka Neka in trdijo, da ima Slovenija povsem zanemarjene domače energetske vire.

Zeleni Slovenije

Največjo težavo vidijo v ministrstvu in neizvajanju zakonov. Subvencije bi kot rešitev za učinkovito rabo energije in zelena delovna mesta zvišali. Promet v mestih je treba omejiti, a ob kakovostnem javnem potniškem prometu, pravijo. Pri ločevanju odpadkov bi nagrajevali "pridne" ter obremenili onesnaževalce in tiste, ki odlagajo na črno.

Nasprotujejo Nek 2, saj da vodi v potratno rabo energije. Pri Teš 6 jih zanima prava cena, kdo je sprejemal odločitve. Podprli bi rabo obnovljivih virov, hidro, sončne in geotermalne energije ter biomase, pa tudi soinvestiranje v energetske projekte v sosednjih državah.

V tematskih prispevkih STA navaja stališča vseh tistih kandidatnih list, ki na volitvah kandidirajo v vsaj polovici volilnih enot. Vrstni red parlamentarnih strank je določen glede na njihov uspeh na državnozborskih volitvah 2008, neparlamentarne stranke pa navajamo po abecednem vrstnem redu.