Saleh je na slovesnosti v kraljevi palači v savdski prestolnici Rijad podpisal načrt o končanju krize v Jemnu, ki ga je pripravil Svet za sodelovanje zalivskih držav in ki med drugim vsebuje tudi njegovo predajo oblasti, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Opozicija je dogovor podpisala že aprila, Saleh pa je podpis doslej vztrajno zavračal, s tem pa v državi sprožil množične protirežimske proteste, z nasilnim zatiranjem protestov pa tudi krizo, ki je zahtevala več sto življenj in na tisoče ranjenih.

Saleh je v govoru po podpisu dogovora opoziciji obljubil "resnično partnerstvo" z vladajočo stranko pri vodenju in obnovi države ter svoje sodelovanje z vlado narodne enotnosti, ki jo bodo oblikovali v skladu z dogovorom. Poudaril je še, da je družbena in gospodarska kriza spodkopala enotnost v državi in da bo za njeno obnovo potrebnih več deset let. Izpostavil je tudi, da so garanti uresničitve dogovora posredniki - zalivske države, ki jih je pozval k pomoči in nadzoru nad izvajanem danes podpisanega dogovora.

Predstavniki jemenske vladajoče stranke in opozicije so nato danes v Rijadu podpisali še časovnico, ki so jo pripravili Združeni narodi za uresničitev načrta o prenosu oblasti. Ta predvideva, da bo Saleh oblast predal najkasneje v treh mesecih, in sicer začasno svojemu namestniku Abdu Rabu Mansurju Hadiju, v zameno za kazensko imuniteto zase in svoje bližnje.

Hadi naj bi z opozicijo oblikoval vlado narodne enotnosti, ki bo vodila nacionalni dialog in pripravila novo ustavo. Saleh naj bi še 90 dni ostal častni predsednik države, a ne bo mogel spodbijati odločitev Hadija. V tem času naj bi Hadija imenovali za predsednika države za obdobje dveh let, v tem času pa naj bi pripravili parlamentarne in predsedniške volitve, je AFP izvedela iz diplomatskih virov.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je danes sicer povedal, da mu je Saleh v telefonskem pogovoru dejal, da bo takoj po podpisu dogovora odpotoval v New York na zdravljenje. Jemenski protestniki, ki že deset mesecev na osrednjem Trgu sprememb v prestolnici Sana zahtevajo odstop Saleha, so medtem že zavrnili danes dosežene dogovore.

Vztrajali bodo do odstopa

Tiskovni predstavnik organizacijskega odbora mladih protestnikov Valid al Amari je ob tem za četrtek pozval k množičnim protestom proti dogovorom v Rijadu. Kot je dejal za AFP, se jih doseženi dogovori ne tičejo in bodo na Trgu sprememb vztrajali, dokler ne bo Saleh odstopil, predvsem pa dokler njemu in članom njegovega režima ne bodo sodili. "Ne imuniteti morilcu," je ob tem vzklikala večtisočglava množica na trgu.

Če bo Saleh dejansko odstopil, bo četrti voditelj kake arabske države, ki bo prisiljen k sestopu z oblasti od začetka arabske pomladi v začetka leta. Doslej sta bila k odstopu prisiljena voditelja Tunizije Zine el Abdin Ben Ali in Egipta Hosni Mubarak, libijski voditelj Moamer Gadafi pa je bil ubit. Bo pa Saleh prvi, ki bo odstopil na podlagi dogovora.