Tisti, ki so dokazano dobili denar od Patrie, niso pred sodiščem," je včeraj zjutraj pred ljubljansko sodno palačo razlagal predsednik SDS in eden izmed peterice obtoženih v zadevi Patria Janez Janša.

Na ljubljanskem okrajnem sodišču se je včeraj po več kot dvomesečnem premoru zaradi zahtev po izločitvi dokazov in pritožb nadaljevalo sojenje v zadevi Patria. Čeprav je SDS v nedeljo slovensko javnost opozarjala, da so pridobili informacije, da nameravajo organizatorji Velikega poka iz Finske zrežirati incident pred sodno palačo na Miklošičevi cesti in tako obrniti pozornost stran od političnega procesa, se ni zgodilo nič nepredvidljivega. Pred sodno palačo se je zbralo nekaj deset njihovih simpatizerjev, ki so Janeza Janšo pospremili z vzklikanjem njegovega priimka. Prav tako se je napolnila tudi sodna dvorana, ki je bila odprta za javnost. Toda zgodilo se je bore malo. Tožilec Andrej Ferlinc je začel brati obtožni predlog, odsotna pa sta bila dva od obtoženih, Walter Wolf in Ivan Črnkovič. Odvetniki nekaterih obtoženih so poskrbeli za ponovno zavlačevanje sodnega procesa, saj so zahtevali, da tožilec na glas prebere tudi obrazložitev obtožnega predloga, čeprav to sicer ni nujno potrebno. Zaradi tega je glavna obravnava trajala več kot sedem ur. V dvorani so na koncu ostali le tisti, ki so bili tam po službeni dolžnosti. Sodnica je obravnavo prekinila, ko je tožilcu uspelo prebrati 56 od 82 strani dolgega obtožnega predloga.

Zaradi dolgotrajnega branja obtožnega predloga, po katerem tožilstvo peterico obtoženih obtožuje kaznivega dejanja nezakonitega prejemanja daril, so monotonost razblinili le zapleti, za katere je poskrbel odvetnik Janeza Janše Franci Matoz, ki ga nekateri mediji že opisujejo kot enega resnejših kandidatov za novega pravosodnega ministra. Zaradi ugovarjanja sodnici, ki mu ni pustila do besede, si je prislužil kazen 350 evrov. Matoz je povedal, da je po koncu včerajšnje obravnave dal ugovor zoper kazen in da se bo pritožil, če bo sodnica vztrajala pri njej. "Sodnica je kršila zakon o kazenskem postopku, saj pred začetkom branja obtožnega predloga ni pozvala, ali so v dvorani morebitne priče ali kdo, ki bi lahko bil zaslišan. Želel sem jo na to opozoriti, vendar mi ni dovolila. Prav tako sem jo želel opozoriti, da v spisu še vedno ni dokumentacije, ki smo jo zahtevali in na katero se sklicuje tožilstvo v obtožnem predlogu, o ustanovitvi skupne preiskovalne komisije s Finci," je po koncu obravnave povedal Matoz. Pred branjem obtožnega predloga pa mu je vseeno uspelo, da je moral sodno dvorano zapustiti novinar Dela Dejan Karba, ker naj bi ga obramba pozvala kot svojo pričo. Predvsem zato, ker je bil na obisku pri finskih preiskovalcih afere Patria.

"Sodnica je dala namerno napačen pravni poduk na izločitev dokazov in to poslala na višje sodišče. Višje sodišče pa je čakalo en mesec, preden je to zavrglo. Stvari so namerno padle v ta predvolilni čas. Danes smo se naposlušali več špekulacij, kot jih lahko najdete na Wall Streetu. Vse to, kar je napisano na osemdesetih straneh tega obtožnega predloga, bi se dalo napisati na štiri strani. Pa še od teh štirih strani se nobena ne nanaša name," je konec včerajšnje razprave komentiral Janša. Javno branje obtožnega predloga bo tožilec nadaljeval prihodnji ponedeljek, zaradi česar se poraja vprašanje, ali bodo obtoženi svoje zagovore podali še pred volitvami.