Tožilstvo nad Hanžka

Hanžek si je Jelinčičev srd nakopal z izjavo za tretji program Televizije Slovenija, objavljeno 13. marca lani, ko je navrgel nekaj pikrih o delovanju Jelinčiča in njegove stranke, brez dlake na jeziku pa je govoril tudi o njegovi preteklosti. Nekdanji ombudsman, danes pa predsednik stranke TRS, ki se bo na bližnjih predčasnih parlamentarnih volitvah potegovala za vstop v državni zbor, naj bi takrat med drugim dejal: "Že večkrat je bilo napisano, da ima Jelinčič svojo ceno in da njegovi poslanci glasujejo tako, kot nekdo mošnjo razveže, in mu je popolnoma vseeno, ali je to nacionalni interes, za katerega se tako blazno bori, ali pa kaj drugega, tako kot je pomagal vlomiti pred 30 leti v Narodni muzej in ukradel nacionalno zbirko ali prodal za 20-kratno vrednost neke bankovce Narodnemu muzeju, in lahko bi vam še našteval nekih trideset podobnih zgodb."

Jelinčiču so Hanžkove besede tako močno dvignile tlak, da je prek poslanske skupine SNS proti nekdanjemu varuhu sprožil kazenski pregon zaradi domnevne razžalitve, ki ga je nato prevzelo ljubljansko tožilstvo. Kot je včeraj ocenila tožilka, velja Hanžek za osebo z visokimi moralnimi in etičnimi načeli, njegova izjava za televizijsko oddajo, namenjeno najširšemu avditoriju, pa je bila izrečena na posmehljiv in skrajno zaničevalen način. "Zato je dovolj dokazov, da je obtoženi zakrivil kaznivo dejanje razžalitve, medtem ko po drugi strani ni dokazano, da je Zmago Jelinčič resnično sodeloval pri vlomu v Narodni muzej," je prvaka SNS v bran vzela tožilka.

Jelinčiču pet let in pol zapora

Njene besede so močno začudile tako Kozinca kot Hanžka, ki se ji je med zagovorom najprej lepo zahvalil za opis, po katerem je sam oseba z visokimi moralnimi standardi, čeprav ga je prav Jelinčič že večkrat opisal z žaljivimi izrazi. "Javno je denimo govoril, da sem kot varuh skrbel le za Rome, da bodo lažje kradli, in podobne neslanosti," je spomnil Hanžek in pojasnil, da je v sporni oddaji zgolj odgovoril na vprašanje, kaj meni o nekaterih izjavah prvaka SNS. Na tožilkino vprašanje je priznal, da takrat ni pomislil na to, da bi lahko s svojimi besedami razžalil Jelinčiča, saj slednji cele skupine ljudi oziroma skupnosti državljanov žali z besedami, kot je denimo golazen, pa ga niso zaradi tega še nikoli preganjali. Prav slednje je Hanžka močno razjezilo, saj menda Jelinčič še nikoli ni odgovarjal zaradi sovražnega govora. "Tako sem mislil, da lahko očitno vsak govori kar hoče in tudi žali vsevprek, ko sem sam naredil tale eksperiment, pa so me takoj ovadili," razočaranja nad ravnanjem tožilstva ni mogel skriti Matjaž Hanžek.

Glede dokazovanja Jelinčičeve vpletenosti v krajo eksponatov iz Narodnega muzeja obramba očitno ne bo imela nobenih težav, saj je sodišče kljub nasprotovanju tožilstva ugodilo odvetniku Kozincu, da vpogleda v kazenski spis o tem primeru. "Tako bomo lahko dokazali, da je Jelinčič storil kaznivo dejanje in da je bil zaradi tega tudi obsojen," je pojasnil Kozinc. Iz časopisnega članka o tej zadevi, ki je bil v Delu objavljen 12. junija 1975, pa izhaja, da je bil prvak SNS kot takrat 27-letni absolvent farmacije zaradi napeljevanja h kraji obsojen na pet let in pol zapora. Jelinčič, ki je bil očitno kolovodja celotne "operacije", in njegova pomočnika so bili obsojeni zaradi kraje treh starinskih pištol s pripadajočim priborom, pri razčiščevanju celotne zadeve pa je slovenski policiji takrat pomagal celo angleški Scotland Yard. Ukradeni predmeti so izvirali iz 16. stoletja in so imeli neprecenljivo kulturno-zgodovinsko vrednost, je takrat poročalo Delo, Jelinčič pa je sodbo dočakal v priporu, v katerem je bil že od prijetja dalje.

Sojenje se bo nadaljevalo tik pred novim letom, ko bo moral svojo plat zgodbe predstaviti tudi vodja SNS, ki ga včeraj zaradi predvolilnih obveznosti ni bilo na sodišče. Povsem mogoče pa je, da Jelinčiča zaradi razkritja zanj neprijetnih podatkov na sodišču še nekaj časa ne bodo videli.