Židan je ob tem izpostavil, da so zadružne banke tudi bolje prestale sedanjo finančno krizo kot komercialne banke ali banke v državni lasti. Pojasnil je, da ima zadružništvo v Sloveniji pred seboj velik izziv, ki pa je tudi uresničljiv cilj, in sicer, da na podlagi obstoječih izkušenj in strukture ustanovi novo slovensko trgovino, ki bo konkurenčna obstoječim trgovskim sistemom in bo zagotavljala prihodnost slovenskih proizvajalcem in predelovalcem hrane.

Ministrstvo za kmetijstvo, Zadružna zveza Slovenije in Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij so skupaj s Kmečko zvezo iz Trsta in Kmečko izobraževalno skupnostjo iz Tinja danes v Ljubljani pripravili posvet Dobri primeri poslovanja zadrug iz Italije, Avstrije in Slovenije.

Na posvetu so bile predstavljene različne vsebine, med drugim organizacija in povezovanje na področju zelenjadarstva, zadružne banke in zadružništvo proti krizi, javna naročila - izziv za slovenske zadruge ter dobri primeri poslovanja zadrug iz Italije, Avstrije in Slovenije, so sporočili s kmetijskega ministrstva.

Židan je poudaril, da zadruge v svetovnem merilu ogromno prispevajo ne samo h koristim njihovih članov, pač pa tudi širše družbene skupnosti. "Podjetja, organizirana po zadružnih principih - samopomoč, demokratičnost, enakopravnost, pravičnost in solidarnost - so ob trdnem prepričanju v etična načela odprtosti, poštenosti, družbene odgovornosti in skrbi za druge prispevala k odpravi revščine, ustvarjanju novih delovnih mest in socialni integraciji," je dejal minister.

Ob tem je dodal, da zadružništvo uravnava sposobnost ekonomskega preživetja z družbeno odgovornostjo. "Zadruge so zaradi svojih vrednot in struktur namreč idealno oblikovane za soočenje s sodobnimi izzivi, zato je treba njihove prednosti izkoristiti ne samo za boljše poslovanje, temveč tudi kot prispevek k bolj trajnostnemu razvoju," je še dejal Židan.

Današnji posvet je bil dogodek ob začetku mednarodnega leta zadrug 2012, ki bo potekalo pod geslom Zadružna podjetja gradijo boljši svet.

Združeni narodi so ob mednarodnem letu zadrug 2012 zapisali, da je sicer namen leta zadrug okrepiti zavedanje javnosti o pomenu zadrug in njihovi vlogi pri uresničevanju mednarodno dogovorjenih razvojnih ciljev, pospešiti oblikovanje zadrug in vzpodbuditi vlade k ukrepom in politikam, ki bi vzpodbudile rast zadrug. Hkrati je to tudi priložnost, da se poudari temeljne vrednote zadružništva: trajnost, solidarnost in princip vključujočega, k ljudem, njihovim potrebam in sposobnostim usmerjenega delovanja.