Kot je dejal Türk, prav ta dejavnik Slovenijo danes odlikuje v mednarodnih primerjavah. Po oceni predsednika imamo prebivalstvo, ki dosega določene ravni v pričakovani življenjski dobi in v tem pogledu je Slovenija v zadnjih letih dosegla dober napredek.

Pojasnil je, da gre s staranjem prebivalstva tudi večja skrb za javno zdravje in zdravstveni sistem. Po besedah predsednika v kriznih razmerah razmišljamo o omejitvah javne porabe, vendar je pri tem opozoril, da javnih sredstev ne smemo krčiti brez tehtnega premisleka in kriterijev.

"Skrb za javno zdravje je kompleksna naloga, ki zadeva vse nas. Pomembna naloga je tudi potreba po čim boljši informacijski povezanosti pri zagotavljanju hitrega in varnega pretoka podatkov ob spoštovanju zasebnosti bolnikov," pravi Türk.

Kot je dejal, mora Slovenija znati izkoristiti vse tiste prednosti, ki jih ima, med te prednosti pa je uvrstil izkušnje, odlično medicinsko stroko, infrastrukturo in cestno omrežje. Za predsednika je zlasti pomembna povezanost s civilno družbo.

Živimo namreč v času, ko se nekatera obolenja izrazito množična in mednje predsednik uvršča tudi rak prostate, ki je bolj razširjen, kot je to v javnosti znano. Po mnenju predsednika je treba storiti nekaj več, da bi se ta problem v javnosti bolj razumel.

Predsednik strokovnega odbora kongresa Andrej Kmetec je dejal, da je poudarek znanstveno strokovnega programa kongresa na minimalno invazivnem zdravljenju v urologiji, s prikazom novih tehnoloških možnosti in dosežkov. V prostih temah bodo pregledali dosežke tudi na drugih področjih urologije in mejnih strok.

"Prepričan sem, da bo kongres dobra priložnost za predstavitev lastnega raziskovalnega dela, izmenjavo praktičnih izkušenj in priložnost za razpravo o diagnostičnih in terapevtskih zagatah, s katerimi se vsakodnevno srečujemo. Vabljeni predavatelji bodo mednarodno priznani strokovnjaki iz domovine in tujine, ki bodo dodatno poglobili znanje in dosežke v urologiji," je še dejal Kmetec.