Glavni urednik Slovenike Martin Ivanič je na predstavitvi povedal, da je bila osnova za delo prva Enciklopedija Slovenije, vendar so veliko gesel napisali na novo, precej pa so jih tudi opustili. Razlog ni bil le v obsegu dela, ki za razliko od 16 zvezkov Enciklopedije Slovenije obsega le dve knjigi, pač pa predvsem v vsebini. V zadnjih letih "smo bili namreč deležni številnih novih pogledov in spoznanj tako v znanosti, razvoju kot tudi na področju zgodovine. Tako novost ni le v novih geslih, pač pa tudi v njihovi koncepciji, selekciji in prezentaciji", je poudaril Ivanič.

Predvsem občutljivo "poglavje" je bila izbira osebnosti. V uredniškem odboru, ki ga je poleg Ivaniča sestavljajo še deset urednikov leksikografov, so se odločili za izbor 2000 osebnim imen. Zadali so si, da vključijo le izjemne posameznike, ki so bodisi bili ustanovitelji nečesa pomembnega, poskrbeli za velik preboj na nekem področju, pustili za seboj obsežen opus, prejeli najvišje nacionalno priznanje ali pa bili prepoznavni v tujini, je povedal Ivanič. Pri delu so sodelovali z več kot 100 priznanimi slovenskimi strokovnjaki z vseh področij ter s številnimi referenčnimi ustanovami.

Priprave je spremljal strokovni uredniški odbor, ki mu je predsedoval akademik Matjaž Kmecl. Kot je dejal, je bil skrajni čas za novo nacionalno enciklopedijo, ker je bila prejšnja že močno zastarela, saj so jo začeli pisati "še globoko v jugoslovanskem sistemu".

Glavni urednik pri Mladinski knjigi Miha Kovač je zavrnil očitke, ki so se pojavili ob novici o izdaji Slovenike, da naj bi bila to "le prenovljena različica enciklopedije, ki jo bodo kupile le knjižnice, plačali pa davkoplačevalci". Po Kovačevih besedah se je zgodilo ravno nasprotno. Po njegovih podatkih je Sloveniko doslej kupilo kar 3600 posameznikov in le 36 knjižnic. Obenem je poudaril, da je Slovenika, drugače kot Enciklopedija Slovenije, izšla brez državne finančne pomoči.

Izvod Slovenike, ki so jo pri založbi izdali ob 20-letnici samostojnosti, so ob današnji predstavitvi izročili prvemu predsedniku republike Milanu Kučanu in Francetu Bučarju kot enemu vodilnih osebnosti slovenske osamosvojitve.