Protestniki, ki so se na trgu Tahrir sicer začeli zbirati že v četrtek zvečer, pred bližajočimi se parlamentarnimi volitvami, ki se bodo v Egiptu predvidoma pričele 28. novembra, pozivajo k umiku vojske iz politike in predaje oblasti civilni vladi.

Med udeleženci protesta, ki se je sicer uradno začel po petkovi molitvi, so večinoma pripadniki Muslimanske bratovščine, ki je k protestu tudi pozvala in ima dobre možnosti, da s svojo stranko Svoboda in pravičnost zmaga na prihajajočih volitvah.

Demonstracijo pa podpirajo tudi pripadniki radikalnega gibanja salafistov in islamistične stranke Gamat Islamija, prav tako kot tudi prodemokratična, levo usmerjena in liberalistična gibanja, ki so sodelovala pri januarskih protirežimskih protestih, ki so Mubaraka prisilili k odstopu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Demonstranti protestirajo proti smernicam, ki jih prehodna vlada predlaga za oblikovanje nove ustave. Smernice po eni strani odpravljajo diskriminacijo žensk in kristjanov ter zagotavljajo določene socialne pravice, kot je omejitev delovnega časa, po drugi strani pa utrjujejo že tako veliko moč vojske.

Dokument, ki ga je predlagal namestnik egiptovskega premiera Ali Silmi, je namreč prvotno predvideval umik parlamentarnega nadzora nad proračunom vojske. Vrhovnemu svetu oboroženih sil, ki je oblast v državi prevzel po februarskem odstopu nekdanjega egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka, je poleg tega podeljeval pravico odločanja v zadevah, povezanih z vojsko.

Vlada je osnutek dokumenta nato sicer nekoliko spremenila, a za protestnike še vedno ni sprejemljiv. Zavračajo namreč vse oblike zmanjševanja pristojnosti parlamenta pri sprejemanju ustave, smernice pa označujejo kot nedemokratične.