Nova vlada bo hitro ukrepala v smeri zmanjšanja ogromnega javnega dolga, ki znaša že 120 odstotkov BDP, in bo v letu 2013 uravnotežila proračun, a Italija ne bo kredibilna, če ne bo obenem začela rasti, je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP poudaril novi premier. "Potrebujemo ukrepe, ki bodo naredili gospodarstvo manj okamnelo, pospešili rast novih dejavnosti, izboljšali javne storitve in povečali zaposlenost žensk in mladih," je dejal. Obljubil je prevetritev trga dela in pokojninskega sistema, ki bo odpravila "nepravične privilegije za določene sektorje". Kot je še napovedal, se bodo odločno borili proti v Italiji razširjenemu neplačevanju davkov, s čimer se bodo ne le povečali prihodki države, ampak bo to korak v smeri večje socialne pravičnosti.

Istočasno bodo skušali zmanjšati davčno breme za podjetja in jih vzpodbuditi k odpiranju novih delovnih mest, kar pa ne pomeni, da Italijane ne čakajo tudi novi davki. Kot je namreč spomnil Monti, je sedanje neplačevanje davka na premoženje za nepremičnine, v katerih Italijani bivajo, v Evropi "posebnost, če ne anomalija", razmišljajo pa tudi o morebitni uvedbi novega davka na bogastvo. Žrtve bodo nujne, a njihova porazdelitev bo pravična, je zatrdil novi premier. "Prihodnost evra je odvisna tudi od tega, kaj bo Italije naredila v naslednjih nekaj tednih," je poleg tega v senatu opozoril Monti, sicer nekdanji evropski komisar, in ocenil, da se Evropa prebija skozi "najtežja leta po drugi svetovni vojni" ter da evropski projekt propada monetarne unije ne bi preživel.

Strah pred strožjimi ukrepi

"Evropskih obveznosti ne vidimo kot na nekaj vsiljenega od zunaj. Ne gre za njih na eni in nas na drugi strani. Mi smo Evropa," je dejal in posvaril: "Če nam ne bo uspelo, če ne bomo izpeljali nujnih reform, bomo podvrženi še veliko strožjim pogojem." Italija mora po njegovih besedah prenehati biti "šibek člen" evropske verige, če ne želi postati del modela, ki ga ni pomagala zgraditi, ampak so ga zgradile druge države, ki "si ne želijo močne Italije". Montijev 45-minutni govor so senatorji zelo dobro sprejeli, piše francoska tiskovna agencija AFP. Kot dodaja, je moral predsednik senata celo večkrat posredovati in kolege opomniti, naj raje poslušajo, kot pa neprestano ploskajo. To je na neki točki storil tudi sam Monti, ko je senatorje okrcal z besedami: "Ne ploskajte, poslušajte!"

Protesti proti vladi bankirjev

Montija čaka danes še predstavitev vladnega programa v spodnjem domu parlamenta, poslanski zbornici. Senat bo o zaupnici vladi predvidoma glasoval še drevi, poslanska zbornica pa v petek. Podpora vladi sicer ni pod vprašajem, saj jo med drugim podpirata dve največji stranki v državi, konservativno Ljudstvo svobode dosedanjega premierja Silvia Berlusconija in levo usmerjena Demokratska stranka. Medtem pa v več italijanskih mestih - Milanu, Torinu, Palermu in Rimu - danes potekajo demonstracije proti Montijevi "vladi bankirjev" in varčevalnim ukrepom. Študentske in sindikalne proteste spremlja nasilje, poročajo tudi o ranjenih. Kakih 2000 študentov in aktivistov levega sindikata Cobas se je zbralo tudi pred poslopjem senata v Rimu. Policiste so obmetavali z jajci in drugimi predmeti, a ti zaenkrat po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA niso posredovali.