Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je bilo v sredo v Siriji ubitih najmanj 23 ljudi, danes pa naj bi varnostne sile na vzhodu države med drugim ubile neko devetletno deklico. Doslej naj bi nasilje v Siriji terjalo že kakih 3500 življenj.

Sirska vojska je sicer danes po poročanju ameriške tiskovne agencije AP, ki se sklicuje na navedbe protirežimskih aktivistov, danes izvedla vrsto aretacij v nemirni provinci Hama, potem ko so dezerterji v noči na sredo napadli vojaški objekt v bližini prestolnice Damask in pri tem ubili med šest in osem pripadnikov sirske vojske, številne pa ranili.

Napadi dezerterjev postajajo v Siriji vse pogostejši, režim sirskega predsednika Bašarja al Asada pa je vse bolj izoliran. Zadnji udarec je prišel v sredo s strani Arabske lige, ki je dala Damasku tridnevni ultimat, da preneha s krvavo represijo nad protestniki, in v nasprotnem primeru zagrozila s sankcijami. Že pred tem je Sirijo suspendirala iz delovanja organizacije.

V bran sirskemu režimu sta doslej nastopali predvsem Rusija in Kitajska, a celo slednja je danes nakazala, da ji zmanjkuje potrpljenja. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Liu Weimin je namreč namignil, da bi lahko Peking v Varnostnem svetu ZN vendarle podprl resolucijo, ki bi obsodila nasilje v Siriji in zagrozila s sankcijami, potem ko je še oktobra skupaj z Moskvo proti njej vložil veto, poroča AP.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je medtem danes ocenil, da razmere v Siriji vse bolj spominjajo na državljansko vojno, pri čemer je imel v mislih sredin napad na vojaško bazo pri Damasku. Dejal je tudi, da bi morala mednarodna skupnost h končanju nasilja pozvati vse strani v Siriji, torej tudi opozicijo in ne le režim.

V sredo so se v Siriji poleg tega nadaljevali napadi podpornikov al Asadovega režima na tuja veleposlaništva, ki so se začeli minuli konec tedna. V sredo sta bili tarči napadov veleposlaništvi Maroka in Savdske Arabije. V Rijadu so napad obsodili, v Rabatu pa so odgovorili kar z odpoklicem veleposlanika.

V sredo je svojega veleposlanika iz Sirije odpoklicala tudi Francija, katere veleposlaništvo je bilo napadeno pred dnevi, poleg tega pa je zaprla tudi svoje konzularne prostore in kulturna predstavništva v državi.

Sirske oblasti so nato danes sporočile, da bodo proti vsem vpletenim v napade na tuja diplomatska predstavništva v državi uporabili vse potrebne ukrepe, vključno z aretacijami in sojenji, poroča AFP, ki povzema sirsko državno tiskovno agencijo Sana. Kot so opozorili, vlado k zaščiti diplomatskih misij obvezujejo mednarodne konvencije, še posebej dunajska.