Pahor je dejal, da se zavzema za uvedbo pokrajin, vendar bi bil presenečen, če bi naslednja vlada to dala v ospredje. Janša ocenjuje, da decentralizacija lahko poceni funkcioniranje države in pospeši njen razvoj. Po njegovem mnenju je treba denar porabiti tam, kjer se ustvari.

Erjavec tudi podpira decentralizacijo in uvedbo pokrajin, vendar opozarja, da je treba zmanjšati število občin, idealna številka bi bila 62 občin.

Žerjav je tudi zagovornik enakomernega regionalnega razvoja, ki bi zagotovil enako kakovost življenja vseh državljanov Slovenije. Povedal je, da se mora decentralizacija dogajati veliko bolj intenzivno kot doslej.

Uvedbo pokrajin podpira tudi Virant, vendar pod pogojem, da to ne prinese novih stroškov javnemu sektorju. Zavzel se je tudi za zmanjšanje števila občin na 100 do 120.

Decentralizacijo je podprl tudi Janković, uvedbe pokrajin pa ne, ker meni, da bi to prineslo nove stroške. Občine bi morale opravljati funkcijo regije, število občin pa je treba zmanjšati, je dejal Janković.

Kandidati so soočili svoje mnenje tudi o učinkoviti javni upravi. Janša tako zagovarja zagon gospodarstva in prezaposlitev znotraj javne uprave, Erjavec bi poenostavil upravne postopke in zmanjšal število ministrstev na 10. Pahor zagovarja posodobitev poslovnih procesov, ki bi prinesla zmanjšanje števila ministrstev, Virant pa je zagovornik enostavne države. Izpolnjevanje različnih obrazcev bi Virant ukinil oz. prenesel na uslužbence v javni upravi. Janković bi tudi zmanjšal število ministrstev, in sicer na 11, ukinil bi tudi vse vrste agencij. Žerjav bi število ministrstev zmanjšal na 10, ukinil bi tudi agencije, ki so se po njegovi oceni "razrasle kot gobe po dežju".