Vaja že od devete ure zjutraj poteka v Slovenskih Konjicah, osnovni scenarij zanjo pa je pripravila Agencija za jedrsko energijo, ki deluje v sklopu Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), in jo vadijo vse države članice. Vsaka pa jo prilagodi svojim razmeram.

Scenarij vaje temelji na domnevi obveščevalnih služb, da imajo teroristi material za izdelavo "umazanih bomb" in da je možna eksplozija takšne bombe tudi v Sloveniji. Vaja obsega začetni odziv in obdobje nekaj dni po nesreči ter je predvsem štabna vaja, le mobilne enote za radiološki monitoring vadijo tudi na terenu.

Po namišljenem scenariju je eksplodiralo več radioaktivnih bomb. Del mesta naj bi bil kontaminiran, poškodovane so stavbe, prišlo naj bi tudi do nekaj požarov. Zaradi eksplozij je po namišljenem scenariju umrlo deset ljudi, več pa jih je ranjenih in kontaminiranih.

Na terenu sodeluje devet enot, in sicer ekološki laboratorij z mobilno enoto Inštituta Jožefa Stefana, enota Zavoda za varstvo pri delu, šest izvidniških enot civilne zaščite ter enota 18. bataljona za jedrsko, radiološko, kemično in biološko obrambo Slovenske vojske.

Kot je povedal poveljnik državne enote za hitre državne intervencije Miloš Kovač, ima njihovo poveljstvo nalogo koordinacije vseh enot na terenu, ki izvajajo meritve. Te so po obvestilu o eksploziji takoj začele s svojim delom, rezultate meritev pa sproti javljajo v njihovo poveljstvo, s čimer določajo območje zaprtja, znotraj njih pa nato enote civilne zaščite izvajajo meritve kontaminacije prebivalstva.

"Prebivalci morajo v takih primerih predvsem poslušati navodila pristojnih organov civilne zaščite, torej njenih občinskih organov ter državnega poveljnika, ki bi v primeru nesreče javnosti sporočal potrebne ukrepe. Na terenu pa se ravnajo po navodilih delavcev zaščite in reševanja, ki izvajajo konkretne operativne naloge," je o tem, kako se morajo v primeru tovrstne nesreče obnašati prebivalci prizadetega območja.