Minister za kmetijstvo, ki opravlja tekoče posle, Dejan Židan je po današnjem sestanku s pridelovalci krompirja pojasnil, da moramo rešiti problem, ki se bo kazal tudi v drugih sektorjih. "Pri krompirju govorimo, da je samooskrba izjemno padla, in sicer na 66 odstotkov. Vendar je treba pogledati ozadje. Ugotavljamo, da je samooskrba pri surovem krompirju še vedno visoka, in sicer višja kot 84-odstotna. V tistem deležu, kjer lahko kmetu oz. proizvajalcu hrane lahko prinese največ denarja, torej pri proizvodu iz krompirja, pa je zelo nizka," je izpostavil.

Pridelovalcem krompirja so na današnjem sestanku na ministrstvu za kmetijstvo predstavili tudi rezultate inšpekcijskega pregleda morebitnih poneverb pri poreklu krompirja v maloprodaji. Kot je pojasnila glavna inšpektorica za kmetijstvo gozdarstvo in hrano Saša Dragar Milanovič, niso ugotovili nepravilnosti ne pri pregledu primarne proizvodnje ne na maloprodajnih policah.

Inšpekcija je preverjala površine GERK-ov (grafičnih enot rabe zemljišč kmetijskih gospodarstev), ki so bile posajene s krompirjem. Preverjala je registriranost tistih kmetijskih pridelovalcev, ki sami pakirajo bodisi lastni pridelek bodisi tistega od okoliških kmetov, in vso dokumentacijo, fakture, distribucijskih listov, ki gredo iz kmetijskega gospodarstva k pakirnicam in potem k odkupovalcem.

Inšpektorat je preverjal tudi prodajo krompirja v maloprodaji. "Preverjal je označenost porekla na maloprodajnih policah, torej ali morebiti slovenski trgovci zavajajo potrošnike z navedbo porekla krompirja. V 14 pregledih, kjer so bile pregledane vse večje slovenske in tuje trgovske verige, teh nepravilnosti ni bilo podanih," je pojasnila Dragar Milanovičeva.

Le v enem primeru so ugotovili manjšo nepravilnost, in sicer manjšo pomanjkljivost pri etiketiranju. Inšpektorica je še pojasnila, da tudi v pakirnicah ni bilo ugotovljenih nobenih nepravilnosti, v smislu, da bi se pakiral tuj krompir in označeval kot slovenski.

Kot je še pojasnil Židan, je tudi trgovinski sistem "razumel apel", zato je trenutno v trgovinskih sistemih bolj ali manj slovenski krompir, cena pa je sicer še vedno nizka. Predstavniki sektorja krompirja so ministru predstavili trenutno stanje in predlagali dodaten sklep, ki je bil tudi sprejet, in sicer, da se akcija sledljivosti zlasti ostro izpelje takrat, ko se pričakuje ponovno pomanjkanje krompirja, to je v začetku prihodnjega leta.

"Takrat lahko pride do poneverb pri sledljivosti. Naše inšpekcijske službe so postale zelo učinkovite pri zaščiti potrošnika, to kažejo ne samo rezultati na medu, kjer smo uspešno pregnali potvorbe, tudi rezultati na oljčnih oljih so pokazali sledeče - če je bilo lani veliko potvorb, letos ne najdemo več hujših potvorb," je dodal Židan.