Protestniki na prostoru pred Ljubljansko borzo, ki so ga zavzeli 15. oktobra po končanem protestu v okviru globalnega gibanja Occupy, vztrajajo že mesec dni. V tem času so izvedli več skupščin, delavnic, razprav, umetniških performansov, koncertov in drugih aktivnosti.

Danes so svoje nestrinjanje s sistemom najprej izrazili pred Okrožnim sodiščem v Ljubljani. Izpostavili so, da so tajkuni še naprej na prostosti, medtem ko delavci zaman iščejo svojo pravico. Nadalje so se med vzklikanjem sloganov, kot je "Denar ljudem, ne pa bankam", ter s plakati podali proti stavbi Nove Ljubljanske banke (NLB). Tam so poudarili, da ljudje niso pripravljeni plačevati za napake finančnih ustanov.

Pred DZ pa so protestniki izvedli skupščino, na kateri so uvodoma poudarili, da volitev ne potrebujemo, lažne demokracije pa tudi ne. "Programi so venomer enaki in točke kljub različnim barvnim odtenkom identične. Iz sebe za nas brijejo norce, medtem ko si v resnici prizadevajo za slavo, vpliv in denar," so poudarili ter pozvali k aktivnemu bojkotu volitev.

Namesto predstavniške demokracije se protestniki zavzemajo za aktivno sooblikovanje življenja in reševanja problemov v dialogu med ljudmi. Ob tem za prihodnje tedne napovedujejo več akcij, kot so zasedbe fakultet, protest proti podražitvi javnega potniškega prometa v Ljubljani ter oblikovanje seznama praznih stanovanj in simbolna zasedba enega od njih.

Na poti nazaj na prostor pred borzo, kjer že mesec dni stojijo šotori gibanja, so se protestniki ustavili še pred stavbo ameriškega veleposlaništva, kjer so izrazili podporo "ameriškim kolegom", pripadnikom gibanja Okupiraj Wall Street, ki so ponoči - uradno zaradi čiščenja - morali zapustiti park Zuccotti na Manhattnu. Izrazili so svoje nestrinjanje s početjem oblasti v ZDA in drugod po svetu, ki z nasiljem ljudem preprečujejo izražanje mnenja.

Nekaj več kot 50 protestnikov so sicer ves čas shoda spremljali policisti, še posebej strogi so bili varnostni ukrepi pred ameriškim veleposlaništvom. Kljub mrazu in prizadevanjem oblasti pa svoje akcije ne bodo prekinili; tako bodo že danes v Vegradovem delavskem domu izvedli mini skupščino gibanja za stanovanje kot brezpogojno pravico.
mg/jes

Nasprotniki finančnega kapitalizma že mesec dni vztrajajo pred Ljubljansko borzo

Nasprotniki finančnega kapitalizma, ki so 15. oktobra po končanem protestu v okviru globalnega gibanja Zavzemimo Wall Street zavzeli prostor pred Ljubljansko borzo, že mesec dni vztrajajo pri opozarjanju na svoje zahteve. Protestniki se bodo danes ob 17. uri zbrali pred borzo, nato pa naj bi se odpravili pred parlament, eno izmed poslovalnic NLB ter sodišče.

Protestniki, ki opozarjajo na nasilje finančnega kapitalizma, združeni v gibanje 15o, so v vabilu na današnje srečanje zapisali, da mesec dni kasneje "še vedno, kljub dežju in mrazu, vztrajajo pred poslopjem Ljubljanske borze in z enako vnemo kot prvi dan širijo idejo participatorne demokracije in socialnejše ekonomske ureditve".

Izkoriščanje položajev, nepotizem in korupcija kot skupni imenovalec slovenske politike pogosto presegajo vse strankarske in gospodarske okvire, menijo predstavniki gibanja 15o. "Obrazi, ki so že zdavnaj izgubili vso kredibilnost, se še vedno pojavljajo v javnosti in tvorijo apokaliptično kontinuiteto levice in desnice," opozarjajo.

Po njihovem mnenju ne potrebujemo novih politikov, ki si bodo ponovno polnili žepe na račun državljanov, temveč možnost neposrednejše participacije pri odločitvah, ki zadevajo blaginjo vseh.

Gibanje 15o napoveduje, da se bodo z vsemi močmi uprli politiki zategovanja pasov, ki rešuje le nenasiten en odstotek najbogatejših. "Zagrizeno se bomo borili proti vsaki politiki, ki pripomore k bogatenju peščice in slabša položaj preostalih 99 odstotkov! Vztrajali bomo in nenehno izvajali pritiske na elite, ki nam želijo vladati," so še zapisali.

Protestniki so si sicer 15. oktobra pred Ljubljansko borzo postavili šotore, kjer se čez dan zbirajo na različnih delavnicah in skupščinah, nekaj pa jih tudi ponoči nadaljuje z okupacijo ploščadi pred borzo, ki se je začela po končanem protestu 15. oktobra.