Monti je namreč zaprosil za srečanje z Napolitanom v sredo ob 11. uri po srednjeevropskem času, ko mu bo sporočil svojo odločitev, še poroča Ansa. Agencija pri tem ne navaja, ali bo Monti, ki mu je Napolitano v soboto zaupal mandat za sestavo tehnične vlade, tudi predstavil seznam ministrov bodočega kabineta.

Po srečanju z Napolitanom bo sledila zaprisega nove vlade, nato pa jo v naslednjih desetih dneh čaka še glasovanje o zaupnici v parlamentu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

68-letni Monti, sedanji direktor milanske poslovne šole Bocconi in dvakratni evropski komisar, je sicer danes zaključil dvodnevna posvetovanja o oblikovanju nove vlade s političnimi strankami in socialnimi partnerji, na katerih je skušal ugotoviti, ali ima široko podporo za svojo bodočo vlado. Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP si je Monti zagotovil potrebno podporo, ki mu omogoča potrebno večino v parlamentu.

Monti si je zagotovil podporo glavnih parlamentarnih strank

Mandatar za sestavo nove italijanske vlade Mario Monti je danes nadaljeval posvetovanja o oblikovanju bodoče ministrske ekipe. Na pogovorih s predsednikoma obeh najmočnejših strank v parlamentu Ljudstva svobode in Demokratske stranke (DP) si je po poročanju tujih tiskovnih agencij zagotovil njuno podporo.

Angelino Alfano, sekretar Ljudstva svobode, stranke bivšega premiera Silvia Berlusconija, je srečanje z Montijem označil za "pozitivno" in ob tem izrazil prepričanje, da so Montijeva prizadevanja za oblikovanje vlade "obsojena na uspeh".

Alfano podrobnosti o sestavi bodoče ministrske ekipe ni razkril, je pa ob tem ponovil stališče svoje stranke, da bodo vlado podprli, če bo njen program temeljil na izvedbi gospodarskih reform, ki jih od Italije pričakuje Evropska unija, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Monti se je pred tem srečal s predstavniki največje opozicijske Demokratske stranke, ki je prav tako izrekla podporo Montijevi vladi. Predsednik DP Pierluigi Bersani je po srečanju dejal, da njegova stranka pri tem ni postavila nobenih pogojev glede mandata Montijeve vlade.

V teh dneh so namreč mediji poročali, da Monti ni pripravljen voditi začasne vlade s časovno omejenim mandatom, ki bi se posvečala zgolj uresničevanju gospodarskih reform, ampak da želi ostati na položaju do konca rednega mandata sedanje vlade, tj. do leta 2013.

Bersani se je izrekel tudi za vstop politikov v Montijevo vlado, ki naj bi bila sicer po nekaterih napovedih sestavljena iz strokovnjakov. V vlado bi tako lahko vstopila nekdanji premier Guiliano Amato in nekdanji državni sekretar Gianni Letta, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Monti se je danes srečal tudi s predstavniki sindikatov in delodajalcev. Vodja najmočnejšega italijanskega sindikata CGIL Susanna Camusso je Montija pozvala k uvedbi davka na premoženje. Zatrdila je še, da Italija potrebuje gospodarsko politiko, ki bo upoštevala socialno pravičnost.

Vodja industrijskega združenja Confindustria Emma Marcegaglia se je izrekla za čimprejšnjo oblikovanje začasne vlade, ki se mora lotiti reform, ki so bistvene za gospodarsko rast. Izrekla se je tudi za ukrepe v podporo podjetništvu v Italiji, še poroča APA.

Kdaj bo Monti razkril imena ministrov svoje vladne ekipe, za zdaj ni znano. Po nekaterih napovedih bi utegnil parlament o zaupnici vladi glasovati konec tedna.

Italijanski predsednik Giorgio Napolitano je mandat za sestavo nove vlade Montiju poveril v nedeljo, potem ko je v soboto zvečer s položaja predsednika vlade odstopil Silvio Berlusconi. Napolitano je Montiju podelil mandat v upanju, da bo nova vlada sposobna uresničiti potrebne protikrizne ukrepe, s čimer si bo država ponovno pridobila zaupanje finančnih trgov.