Žrtev je sodelovala pri moderiranju spletne strani En Vivo, ki je objavljala informacije o dejavnosti tolpe Zetas. Blogerja, znanega pod spletnim vzdevkom "Rascatripas", so našli obglavljenega, truplo pa so njegovi rablji odvrgli blizu avtoceste. Zraven so pustili sporočilo - "To se mi je pripetilo, ker nisem razumel, o čemer ne bi smel pisati na družbenih omrežjih".

"Pazite se. Opazujemo vas."

V preteklosti so uredniki in novinarji časnikov, ki so pisali o kartelih, vedno pogosteje postajali tarče maščevanja. A je bila anonimnost, ki jo je prinesel splet (v nasprotju s tiskanimi mediji), le navidezna. 13. septembra je policija našla trupli moškega in ženske, ki sta viseli z mostu. Oba sta bila stara nekaj čez 20 let, na njunih telesih so bile vidne sledi mučenja, žensko so razparali. Zraven so pustili sporočilo - "To se bo pripetilo vsakemu spletnemu ovaduhu. Bodite pozorni. Opazujem vas." Dva tedna kasneje je policija našla truplo 39-letnega Marisol Macías Castañede, ki je o Zetas pisal na blogu. 

Hekerska skupina Anonimni je pred tedni napovedala spletni napad na tolpo Zetas in grozila, da bo v javnosti objavila osebne podatke njenih pripadnikov. Prejšnji teden so Anonimni napad odpovedali, morda zato, ker so Zetas takrat sporočili, da bodo zaposlili svoje računalniške strokovnjake, ki bodo izsledili člane Anonimnih in se maščevali.

"Twitter manifest"

Niso pa samo Anonimni tisti, ki se prek spleta skušajo boriti proti nasilju narko tolp. Spletna družbena omrežja so za navadne državljane v Mehiki postala pomembno orodje za boj proti narko kartelom. Na tak način civilisti opozarjajo na najbolj nevarne točke v okolici. "Naj vas ne bo strah objavljati opozoril," je uporabnik Anon4024 objavil na strani En Viva. "Na tak način lahko prebivalci naredimo nekaj za naše mesto."

Po sredinem umoru so blogerji in uporabniki spletnih družbenih omrežij objavili t.i. Twitter manifest. V katerem mehiško vlado pozivajo, naj reši zgoraj omenjene štiri umore in zavaruje svobodo govora, poroča portal Daily Dot.

Prepuščeni samim sebi

"Kriminalne skupine skušajo utišati naš glas, nas ugrabiti, nam groziti," so zapisali v manifestu, ki so ga v sredo objavili tako v španskem kot angleškem jeziku. "To predstavlja očitno grožnjo proti edini svobodi, ki jo še imamo, sedaj, ko je lokalna, območna in državna oblast postala brezbrižna do naših zahtev. Poleg tega niti ne preverja (in celo ignorira) podatkov, ki jih objavljamo na spletnih družbenih omrežjih. V neenakem in nepravičnem boju kartelov proti svobodnim državljanom smo prepuščeni samo samim sebi in veri v boljši jutri," so zapisali.

V vojni kartelov je od leta 2006 pa do sedaj umrlo okoli 60.000 ljudi.