"Mislim, da je izredno pomembno ... da se politično vodstvo razjasni, kakor hitro je mogoče, saj je to po mojem bistveno za kredibilnost Italije," je na novinarski konferenci po pogovorih z romunskim predsednikom Traianom Basescujem dejala Merklova, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Poleg imenovanja političnega vodstva v državi je nujno tudi čimhitrejše sprejetje paketa varčevalnih ukrepov, je še dejala in dodala: "Imam vtis, da je Italija na pravi poti, a čas pritiska."

Na novinarsko vprašanje, ali se mora območje evra pripraviti na izstop Italije, je kanclerka zatrdila, da si Nemčija prizadeva za ohranitev območja evra v sedanji obliki. "Imamo en sam cilj in to je stabilizirati območje evra, kakršno je danes, ga narediti konkurenčnejšega, doseči napredek pri uravnoteženju proračunov," je dejala. Obenem je ponovila, da je solidarnost držav s skupno evropsko valuto nujno povezana s prizadevanji teh držav v smeri proračunske konsolidacije.

Pritisk na Italijo tako s strani finančnih trgov kot mednarodne skupnosti, da mora hitro reformirati svoje gospodarstvo in predstaviti jasne načrte za obdobje po Berlusconijevem odstopu, je velik. K temu sta med drugim Rim danes že pozvala tudi Mednarodni denarni sklad in Evropska unija, jasen pa je bil tudi britanski premier David Cameron, ki je ocenil, da je Italija - po nemškem in francoskem tretje največje gospodarstvu območja z evrom - sedaj v "jasni in neposredni nevarnosti". Kot je opozoril, "se trenutek resnice (za Italijo) bliža", poroča AFP.

Kot je zaenkrat videti, se bo italijanska vladna kriza končala z imenovanjem tehnične vlade na čelu z nekdanjim evropskim komisarjem in aktualnim šefom zasebne univerze Bocconi Mariom Montijem. Italijanski parlamentarci so tudi pospešili potrjevanje zakona o stabilnosti in dopolnila z ukrepi za spodbujanje gospodarske rasti, ki jih je Italija obljubila EU. Senat bo paket predvidoma potrdil v petek, poslanska zbornica pa konec tedna, nato pa naj bi sledil Berlusconijev odstop.