V strankah Zares, LDS in SNS so namreč v torek na vodstvo Radiotelevizije Slovenija (RTVS) naslovili dopis, v katerem menijo, da dejstvo, da so na oddajo Pogledi Slovenije povabljeni zgolj Janez Janša, Gregor Virant, Zoran Janković, Borut Pahor, Karl Erjavec in Radovan Žerjav, pomeni diskriminacijo drugih parlamentarnih in neparlamentarnih strank.

Svoj protest glede izbire kandidatov za soočenje je v torek na vodstvo RTVS naslovila NSi. Menijo namreč, da četrtkovo soočenje pomeni kršitev Zakona o RTVS. Opozarjajo tudi na zadnje soočenje na RTVS, ki bo na sporedu 2. decembra, in bo namenjeno predsednikom strank oz. list, ki po javnomnenjskih anketah prestopajo volilni prag.

V NSi navajajo, da določba zakona o RTVS jasno opredeljuje, da za vse stranke, ki so zastopane v DZ oziroma Evropskem parlamentu, veljajo enaki pogoji. Če vodstvo RTVS ne bo takoj ukrepalo in spremenilo načina izbire političnih strank za soočenje, ki bo na sporedu 2. decembra, tako da bo to v skladu z zakonom in objavljenimi pravili RTV Slovenija v volilni kampanji, bo NSi za zaščito lastnih interesov vložila tožbo na upravno sodišče RS, so zapisali v pismu, ki so naslovili na vodstvo RTVS.

Pobuda za oceno ustavnosti

Zunajparlamentarna Neodvisna stranka Pomurja pa je 25. oktobra vložila pobudo za oceno ustavnosti določb zakona o RTVS. Po njihovem mnenju so določbe v zakonu o RTVS diskriminatorne do zunajparlamentarnih političnih strank in civilnih gibanj oz. drugih udeležencev, ki so udeleženi v predvolilni kampanji.

V zakonu je zunajparlamentarnim strankam dodeljena le tretjina programskega časa v času volilne kampanje, medtem ko parlamentarne stranke imajo več programskega časa oz. preostanek celotnega programskega časa, pa pomeni kršitev načela enakosti pred zakonom, so opozorili.

Sicer pa je poleg časovne omejitve na eno tretjino izključena tudi možnost neposrednega soočanja v oddajah, kjer se omogoči medsebojno soočanje parlamentarnim in zunajparlamentarnim strankam. Zato poleg same pobude predlagajo tudi začasno zadržanje izvajanja 12. člena RTVS vsaj do konca volilne kampanje oz. dokler o pobudi ne bo odločeno.

Nezadovoljna tudi Kresalova

Predsednica LDS Katarina Kresal pa je danes ugotovila, da torkov protest nad izbiro gostov na predvolilnem soočenju "očitno ni nič zalegel". Kot je dejala ob vložitvi kandidatne liste za tretjo volilno enoto, lahko ljudje le delno demokratično odločajo, če dobijo le delno predstavitev. So se pa usmerili v delo na terenu in na spletu, je še dejala.