Slapnik si želi, da bi bili državljani še pred državnozborskimi volitvami seznanjeni z orožarskimi dokumenti. Kot je pojasnil na današnji novinarski konferenci, je na začetku to poskušal doseči s poslanskimi pobudami, a z njimi ni uspel. Kasneje je bila v DZ vendarle sprejeta deklaracija, na podlagi katere bi nastal zakon, ki bi omogočil umik stopnje zaupnosti s teh dokumentov. Predlog zakona je bil nato vložen v parlamentarno proceduro, vendar pa so se takrat po Slapnikovih besedah začele "manipulacije" s strani poslancev SDS, ki so zavlekle sprejemanje zakona.

Je pa poslanca Zares "pozitivno presenetila" odločba informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar, ki "odpravlja ukrep ministrstva za obrambo", ki je zavrnilo zahtevo Slapnika za umik zaupnosti s teh dokumentov. Informacijska pooblaščenka je namreč ugotovila, da je obrambno ministrstvo (Mors) Slapnikovo zahtevo preučevalo po zakonu o arhivskem gradivu in ne po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja. S tem pa so bila kršena pravila upravnega postopka oz. zakon o upravnem postopku, je prepričan Slapnik.

V odločbi so po njegovih besedah navedeni tudi roki za Mors in za vlado, v katerih naj bi ministrstvo pripravilo predlog za odločanje o umiku zaupnosti, vlada pa o tem odločila. Če se vlada in Mors držita skrajnih rokov, pa se po besedah Slapnika lahko zamudi 4. december, ko bodo v Sloveniji državnozborske volitve. Zato poziva Pahorja, da "zaradi ugotovljenih nepravilnosti" ukrepa zoper ministrico za obrambo in da se osebno zavzame, da o umiku zaupnosti vlada odloči na naslednji seji.

Gre sicer za dokumente v zvezi s trgovino z orožjem med letoma 1991 in 1994, ki jih je ministrstvo za obrambo posredovalo parlamentarnim preiskovalnim komisijam pod vodstvom Zorana Madona in Rudolfa Mogeta ter komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Po Slapnikovem mnenju dejstvo, da vlada opravlja le tekoče posle, ne bi smelo predstavljati ovire za odločanje o tem vprašanju, sploh glede na odločbo informacijske pooblaščenke.

Glede odločbe informacijske pooblaščenke pa je podpredsednik SD Miran Potrč v izjavi za medije dejal, da je SD v načelu za to, da imajo državljani možnost vpogleda v vse dokumente: "Žal mi je, da se to že ni zgodilo. Najbrž bo pa to prispevalo tudi k razmeram v volilni kampanji, kar ni dobro." Po Potrčevih besedah je prav, da se orožarska afera "enkrat in končno razčisti". Ob tem Potrč vendarle ne pričakuje, da bi ta tema postala prevladujoča tema volilne kampanje. Na novinarsko vprašanje, ali je naključje, da je odločba informacijske pooblaščenke prišla prav v tem času, pa je Potrč odgovoril, da "popolnih naključij najbrž ni".