''Ni več možno skrivati premoženja ali prihodkov, ne da bi tvegali razkritje," je v Cannesu povedal generalni sekretar Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) Angel Gurria.

Ob predstavitvi poročila o napredku v boju proti izogibanju davkom je voditeljem G20 povedal, da je okrepljeni pritisk na davčne jurisdikcije, ki so dolgo let veljale za davčne oaze, na podlagi podatkov iz 20 držav prinesel 14 milijard evrov dodatnih davčnih prihodkov.

Svoje skrito premoženje je zaradi povečanega pritiska oblasti razkrilo 100.000 premožnih davkoplačevalcev, še naprej pa naj bi bilo pred lovkami davčnih organov skritih za okoli 1000 milijard evrov, je po poročanju tujih tiskovnih agencij pojasnil direktor centra za davčno politiko pri OECD Jeffrey Owens.

Ta je zatrdil, da je učinkovit boj proti davčnim oazam še pomembnejši v današnjih kriznih razmerah, saj zagotavlja, da vsi nosijo ustrezno davčno breme.

Omenjena mednarodna konvencija, ki so jo podprle članice G20, po navedbah OECD krepi mednarodno sodelovanje v boju proti izogibanju davkom s strani posameznikov in podjetij. Kot pojasnjujejo v OECD, ponuja širok nabor orodij za sodelovanje med davčnimi organi.

Med drugim vključuje okrepljeno izmenjavo informacij, tako prostovoljno kot avtomatsko, skupne in usklajene davčne preiskave ter mednarodno podporo pri davčni izterjavi. Predvideva tudi varovalke za davčne zavezance in njihove osebne podatke.

"Danes smo naredili velik korak naprej k izboljšanju globalnega sodelovanja na področju davčnih zadev," je bil zadovoljen Gurria.

OECD v svojem poročilu vseeno opozarja, da je treba na tem področju storiti še veliko, posebej na področju izmenjave informacij, sodelovanju davčnih organov in financiranju teh prizadevanj.

Francoski predsednik in gostitelj vrha G20 Nicolas Sarkozy je v petek dejal, da so najmočnejša svetovna gospodarstva preostalim davčnim oazam napovedala, da bodo, če se ne bodo prilagodile novim zahtevam po preglednosti in sodelovanju, stisnjene v kot. "Naše sporočilo je jasno. Ne želimo davčnih oaz," je dejal.

Med "grešniki" je omenil Antigvo, Barbados, Bocvano, Brunej, Panamo, Sejšele, Trinidad in Tobago, Urugvaj, Vanuatu, Švico in Liechtenstein.

Število držav in območij, ki jih OECD uvršča na seznam nesodelujočih davčnih jurisdikcij, se je od začetka okrepljenega boja proti izogibanju davkom leta 2009 sicer močno zmanjšalo. Z njega sta izginila tudi Švica in Liechtenstein, Sarkozy pa ju je omenil, ker zakonodajnih določil za krepitev mednarodnega sodelovanja na davčnem področju še nista začela izvajati.