Savdske oblasti so za letošnje romanje mobilizirale okoli 100.000 pripadnikov varnostnih sil, ki bodo skušali zagotoviti tekoč potek tega največjega muslimanskega praznika in preprečiti morebitne incidente ali stampede, ki so v preteklosti pogosto spremljali romanje.

Pogosti stampedi

Večinoma je do stampedov, v katerih so bili do smrti poteptani številni verniki, prihajalo na mostu Džamarat v Mini, kjer se romarji zberejo okoli 30 metrov visokega stebra, največjega od treh, ki simbolično predstavljajo hudiča, in vanj mečejo kamenje. Med tem obredom je v preteklosti večkrat prišlo do prerivanja in smrtnih žrtev.

Letošnje romanje bo sicer potekalo v luči protivladnih protestov, ki pretresajo več arabskih držav v regiji in so doslej vodili v strmoglavljenje tunizijskega predsednika Zina El Abidina Ben Alija, njegovega egiptovskega kolega Hosnija Mubaraka in libijskega voditelja Moamerja Gadafija.

Eden od petih stebrov

Hadž je eden od petih stebrov muslimanske vere. Koran predpisuje, da mora vsak polnoletni musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda.

Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom pred Alahom zagovarjati za svoja dejanja.

Molitve po Sloveniji

Letošnjega romanja se udeležuje tudi 17 romarjev iz Slovenije. Muslimani v Sloveniji se bodo lahko sicer bajramske molitve v nedeljo udeležili v Ljubljani, Mariboru, na Jesenicah, v Kopru, Velenju, Celju, Trbovljah, Kranju, Škofji Loki, Tržiču, Postojni, Sežani, Ajdovščini, Izoli, Novi Gorici, Kočevju, Novemu mestu in Krškem.