V sindikatu ocenjujejo, da je pri nas v novinarstvu že okoli 30 odstotkov svobodnjakov in njihovo število vsak dan narašča. Pri tem opozarjajo, da se nerešeni problemi tega statusa samo še zaostrujejo.

Poudarjajo, da imajo svobodni novinarji bistveno nižji nivo zaščite v primerjavi s tistimi, ki so redno zaposleni. Svobodnjaki so med drugim brez plačanega dopusta, možnosti pridobitve kredita in regresa.

Honorarji svobodnih novinarjev so vse nižji, ponekod se približujejo študentskemu delu. Mladi novinarji pa so prikrajšani tako pri socialni varnosti kot tudi pri pridobivanju veščin novinarske obrti, dodajajo v sindikatu.

Kot so še sporočili, raziskave po svetu in doma kažejo tudi na pomanjkanje solidarnosti med redno zaposlenimi in njihovimi "svobodnimi" sodelavci, saj nekateri v njih vidijo celo nelojalno konkurenco.

Pri nižanju stroškov dela, bodisi z manjšimi honorarji bodisi z odpuščanjem, so praviloma prvi na vrsti svobodnjaki, menijo v SNS. Ob tem so še poudarili, da je praksa pri nas že pokazala, da varnosti tudi za redno zaposlene novinarje ni.