Protesti v Oaklandu so se zaostrili pretekli teden, ko je policija nasilno razgnala protestnike s kraja kampiranja pred mestno hišo in pri tem med drugim ranila iraškega vojnega veterana Scotta Olsona. To je protestnike podžgalo, zato so v sredo organizirali splošno stavko v mestu, celo s podporo županje Jean Quan.

Protestniki so uspeli blokirati peto največje pristanišče v ZDA. Protesti so večinoma minili mirno, razen nekaj izpadov vandalizma. Napadena je bila trgovina Whole Foods, ker so se razširile govorice, da bodo uslužbenci, ki bodo stavkali oziroma protestirali, odpuščeni.

Policija na eni, županja pa na drugi strani

Ko se je blokada pristanišča zaključila, je več sto protestnikov odšlo v mestni park in okoliške ulice, kjer je potem izbruhnilo nasilje. Policija poroča, da so protestniki prižigali ognje in zasedli eno od zgradb. Po pozivu naj se odstranijo, so začeli policiste obmetavati s kamenjem in drugim. Nekaj protestnikov je bilo celo opremljenih s plinskimi maskami. Policija je potem napadla in aretirala več deset ljudi, ostali pa so se razbežali.

V Oaklandu je sicer nekaj zmede v vrstah policije, ki ni prepričana, da je mestna hiša z županjo na čelu na njihovi strani. Županja je namreč mestnim uslužbencem v sredo dala prost dan, da se udeležijo protestov, ki jih je označila za ustrezne. Obžalovala je sicer dejanja nekaterih posameznikov, ki so proteste izkoristili za vandalizem.

Protesti so se začeli v New Yorku

Protesti proti nasilju finančnega kapitalizma so se septembra začeli v New Yorku z gibanjem Okupiraj Wall Street iz katerega so potem zrasla sorodna gibanja po drugih ameriških mestih. Za razliko od Oaklanda protestniki v New Yorku ne uživajo naklonjenosti župana Michaela Bloomberga, ki meni, da so škodljivi. Nekaj sto protestnikov vztraja v parku Zuccotti nedaleč od Wall Streeta, čeprav se bliža zima, gasilci pa so jim zaplenili generatorje za ogrevanje.