Slika iz leta 1642 je bila naročena za eno od amsterdamskih milic in nosi originalni naslov Druščina Fransa Banninga Cocqa in Willema van Ruytenburcha. Oba protagonista sta osrednji figuri na sliki, na kateri je sicer upodobljenih 34 oseb.

Kot je sredi minulega tedna povedal direktor muzeja Wim Pijbes, je mogoče, da je slika, ki velja za eno največjih mojstrovin nizozemskega slikarja Rembrandta van Rijna (1606-1669), poimenovanje Nočna straža dobila pravzaprav zaradi temnega firneža, ki pa so ga odstranili že pred desetletji.

"To je precej temna slika, ki z leti postaja še temnejša," je dejal Pijbes in dodal: "Ni čisto gotovo, da gre za nočni prizor, in zgodba pripoveduje, da so se nekateri upodobljenci pritoževali, da so premalo osvetljeni."

Inovativno LED razsvetljavo je za muzej razvil Philips. Slika je sedaj osvetljena s svetlobo, ki vsebuje podoben barvni spekter, kot ga vsebuje dnevna svetloba. Izgled slike je sedaj bližji originalu, saj je denimo ponovno viden tudi sivkasti kamniti obok v ozadju.

Pred tem so sliko osvetljevala halogenska svetila, ki pa so imela to slabost, da so jo segrevala za več kot eno stopinjo, kadar so bila prižgana. Z novimi svetili so to težavo odpravili.

Po besedah Philipsovega strokovnjaka Rogierja van der Heideja so na projektu delali tri mesece. Uporabili so zelo kompleksen spekter bele svetlobe, ki jo je mogoče primerjati s popoldansko svetlobo ob sončnem dnevu.

Pijbes je še povedal, da so v muzeju razmišljali tudi o tem, da bi obiskovalcem omogočili, da si sliko ogledajo pri naravni svetlobi, vendar pa bi bila izvedba povezana s številnimi težavami. Kot je dejal, bi bilo ob mnogih oblačnih in temačnih mesecih na Nizozemskem zelo težko številnim obiskovalcem skozi vse leto zagotoviti ustrezno dnevno svetlobo.

Slika je sicer že skoraj desetletje razstavljena v stranskem krilu muzeja, ki ga prenavljajo. Na osrednje mesto v muzeju naj bi jo postavili spomladi 2013.