Ameriška visokotehnološka, brezpilotna, daljinsko vodena vojaška letala so v Etiopiji za zagotavljanje stabilnosti na območju Afriškega roga in za boj proti terorizmu, so po poročanju ameriške tiskovne agencije AP sporočili iz Bele hiše. Obenem Bela hiša zavrača navedbe Washington Posta, da so letala že uporabili za izvajanje operacij proti islamistični milici al Šabab v Somaliji, ki naj bi bila povezana s teroristično mrežo Al Kaida.

Po navedbah neimenovanih predstavnikov ameriške vlade naj bi namreč letala vrste reaper operacije proti milici al Šabab izvajala že od začetka leta. Letala lahko po poročanju Washington Posta po potrebi nadgradijo z raketami vrste hellfire in daljinsko vodenimi bombami, kar je Bela hiša v svojem odzivu tudi že zanikala. Kot oporišče naj bi letala uporabljala civilno letališče Arba Minch, v prenovo in povečanje katerega so ZDA doslej vložile več milijonov evrov.

Po poročanju Washington Posta naj bilo letališče Arba Minch le eno od več skrivnih oporišč, ki jih ZDA vzpostavljajo v Afriškem rogu in na Arabskem polotoku za borbo proti teroristični mreži Al Kaida in njenim zaveznicam. Kot pojasnjuje časnik, naj bi se ZDA od incidenta leta 1993, ko sta bila nad somalijsko prestolnico Mogadiš sestreljena dva ameriška vojaška helikopterja, pri čemer je umrlo 18 Američanov, otepale pošiljanja vojakov v Somalijo.

Po tem incidentu so ZDA pri posredovanju v Somaliji uporabljale brezpilotna letala in posebne enote ter se zanašale na agente tajne službe CIA v Mogadišu in finančno podporo usposabljanju afriških mirovniških enot za borbo proti milici al Šabab. Prisotnost ameriških vojaških letal v državi je sicer septembra zanikala etiopska vlada. Vladno stališče je potrdila tudi predstavnica somalijskega veleposlaništva v ZDA za odnose z javnostjo Tesfaye Yilma, ki je poudarila, da v državi ni tujih vojaških oporišč, še piše Washington Post.