Na današnji osrednji slovesnosti ob obletnici odkritja "gospe Svobode" bo 125 novodobnih priseljencev iz 40 držav dobilo državljanstvo ZDA. Po ameriški in francoski himni bo igralka Sigourney Weaver prebrala pesem The New Colossus Emme Lazarus, ki jo je mogoče prebrati na bronasti plošči ob vznožju spomenika. Sledila bosta pozdrav mimo plovečih ladij in ognjemet.

Po slovesnosti bodo kip zaprli za leto dni zaradi obnovitvenih del. Otok Liberty ob vhodu v newyorški zaliv, na katerem stoji spomenik, bo kljub temu odprt za obiskovalce. Dela, med katerimi bodo obnovili spiralno stopnišče, ki vodi v krono, in namestili sodobne varnostne naprave, bodo stala 27,25 milijona dolarjev.

Po terorističnih napadih 11. septembra 2001 je bil vstop v notranjost spomenika prepovedan, pred dvema letoma pa so ga znova odprli, vendar so močno omejili število obiskovalcev. V času obnove bodo lahko turisti razgled s kipa na otok Liberty in newyorški zaliv občudovali prek petih spletnih kamer, ki jih bodo namestili na baklo.

Kip svobode ima železno ogrodje, ki sloni na štirih jeklenih stebrih, in je prekrit z bakrom. Od temeljev skupaj s podnožjem do vrha bakle meri v višino 93 metrov, sam kip je visok 46 metrov, do krone v glavi kipa pa vodi 354 ozkih stopnic. Eno največjih znamenitosti New Yorka vsako leto obišče okoli 3,5 milijona ljudi, zaradi slabe dostopnosti in velike gneče pa se po stopnicah na vrh povzpne le okoli 240 ljudi na dan, ki lahko skozi 25 oken, največje meri v višino 46 centimetrov, uživajo v lepem razgledu na newyorško pristanišče in okolico.

Prvi model za kip v pomanjšanem merilu so naredili že leta 1870. Ta zdaj stoji v Parizu. Drugi model kipa, prav tako v pomanjšanem merilu, so postavili v brazilskem mestu Maceio, in sicer pred vhod mestne hiše, ki je danes muzej. Sredstva za gradnjo kipa, ki je stala 2,250.000 frankov oziroma 250.000 dolarjev, so v Franciji zbirali s pomočjo posebne dobrodelne loterije, v Ameriki pa s pomočjo gledaliških predstav, umetniških razstav, dražb ter nagradnih iger.