Na agenciji ne pričakujejo poplav, če pa bo prišlo do razlivanj, se bo to zgodilo na območjih vsakoletnih poplav oz. ob strugah, so povedali za STA. V zgornjem Posočju se pretoki že umirjajo. Reke v zgornjesavski dolini pa bodo ponoči še naraščale, potem pa se bo stanje začelo umirjati.

Med rekami, ki so že prestopile bregove, so Sava Bohinjka s pritoki, narašča pa že Gradaščica. Ta bo v zgornjem toku poplavila območja ob strugi, vendar ne tudi objektov, so še povedali na agenciji.Po podatkih agencije ima Gradaščica v svojem zgornjem toku zelo velik pretok, zato obstaja možnost, da Gradaščica in Mali graben ponoči tudi na poseljenem območju Mestne občine Ljubljana (MOL) prestopita bregove. Javna gasilska služba MOL je v pripravljenost, so sporočili iz MOL.

Prebivalce na omenjenih področjih pozivajo, da zaščitijo svoje premoženje. Iz nižjih prostorov naj umaknejo premičnine, dokumente, denar in druge dragocenosti v višje prostore zgradb, za zadrževanje poplavnih voda naj uporabijo priročna sredstva, kot so vreče peska, plastična folija, širok lepilni trak.

Informacije o zaščiti objektov pred poplavno vodo so dostopne na www.poplavljen.si, so še sporočili iz MOL.

Povečana nevarnost poplav in zemeljskih plazov

V hribovitem svetu zahodne Slovenije v naslednjih 18 urah pričakujejo še okoli 60 do 100 litrov dežja na kvadratni meter, meja sneženja bo na okoli 2400 metrov. Ob tem na Agenciji za okolje opozarjajo, da lahko k porastu vodotokov dodatno prispeva tudi taleča snežna odeja, povečana pa bo tudi nevarnost zdrsa zemeljskih plazov. V osrednji Sloveniji bo predvidoma padlo še od 40 do 80 litrov dežja, precej manj pa na vzhodu države.

"Kar se tiče pričakovanih posledic tokratnih padavin, so te zaenkrat v mejah normale. Vodotoki sicer naraščajo, a bo količina padavin predvidoma premajhna, da bi prišlo do večjih razlivanj. Lahko pa pride do zemeljskih plazov," pravi Jerman. Kot dodaja, se fronta še vedno približuje, zato se bodo padavine v osrednji Sloveniji v zgodnjih popoldanskih urah še nekoliko okrepile, umirjati naj bi se začele v nočnih urah, v četrtek dopoldne pa naj bi večinoma povsod ponehale.

Geološki zavod opozarja

Geološki zavod Slovenije zaradi večje možnosti za zemeljske plazove prebivalcem na izpostavljenih območjih svetuje, da spremljajo nenavadna dogajanja v bližini stanovanjskih in drugih objektov, v primeru znakov plazenja pa naj nemudoma ukrepajo.

"V naslednjih 24 urah bodo bolj izpostavljena območja v zahodni in osrednji Sloveniji," je dejal direktor geološkega zavoda Marko Komac.

"Če se v bližini hiš pojavijo večje razpoke, naj prebivalci takoj zapustijo objekt, ker lahko pride do resnega plazu," opozarja Komac. Ko pa se razmere umirijo, naj vzpostavijo stik z lokalno civilno zaščito in strokovnjaki, je dodal.

Prebivalcem na izpostavljenih območjih zavod svetuje, da spremljajo nenavadna doganjanja v bližini stanovanjskih (in drugih) objektov in v primeru znakov plazenja nemudoma ukrepajo.

Podrobnejša navodila lahko najdejo na spletnih straneh Geološkega zavoda Slovenije.

Morje že poplavlja

Po podatkih dežurnih hidrologov za zdaj večjih težav s poplavami in razlitji še ne beležijo, le morje je že precej visoko in bo v skladu z napovedmi poplavilo širše območje nižje ležečih delov obale. Gladina morja na mareografski postaji v Kopru bo dosegla višino okoli 310 centimetrov, opozorilno višino pa lahko preseže tudi v četrtek dopoldne.

Pretoki rek v Posočju in Zgornjesavski dolini imajo velike pretoke in še naraščajo. Čez dan in ponoči lahko opozorilne pretoke presežejo predvsem Vipava, Sava Bohinjka, reke na območju Škofjeloškega, Cerkljanskega in Polhograjskega hribovja. Pretoki rek drugod po Sloveniji so večinoma srednji in bodo čez dan dosegli velike pretoke.

Dež bo jutri zjutraj ponehal, najkasneje v vzhodni Sloveniji, od zahoda se bo delno razjasnilo.

Več o vremenu si lahko preberete na dnevnik.si/vreme.