Pred današnjim glasovanjem so na pomembnost zakonskih sprememb s pismom svetnikom v upanju, da bodo zakon podprli, spomnile humanitarne organizacije, združene v Nacionalnem forumu humanitarnih organizacij Slovenije (NFHOS), in invalidske organizacije. Oboje podpirajo predlagane spremembe in menijo, da bi jih moral podpreti tudi državni svet. Na predstavitev svojih stališč namreč ob razpravi v državnem svetu po besedah predsednice NFHOS Tereze Novak niso bili povabljeni, zato jih predstavljajo po tej poti.

Kot opozarjajo v NFHOS, so spremembe v prid vsem uporabnikom sredstev Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij v Republiki Sloveniji (FIHO), saj preprečujejo kolizijo interesov članov Sveta FIHO, hkrati pa predlagana sestava tega organa predstavlja predpogoj za partnersko sodelovanje med predstavniki dveh skupin uporabnikov. Predlagana sestava je namreč 10 predstavnikov invalidskih organizacij, ki predstavljajo 105.000 invalidov v Sloveniji, 10 predstavnikov humanitarnih organizacij, ki ob upoštevanju možnih uporabnikov več humanitarnih programov pomagajo 590.000 uporabnikom, in trije predstavniki države. Taka sestava naj bi tudi zagotavljala, da bo upravljanje tega pomembnega vira financiranja še naprej zaupano civilni družbi, kar je po njihovih besedah zelo pomembno.

FIHO je nedvomno neprecenljiv vir financiranja invalidskih in humanitarnih organizacij, poudarjajo v NFHOS. Je tudi edini vir za delovanje in naložbe, ki so za delo invalidskih in humanitarnih organizacij nujno potrebne. "Zato pričakujemo, da deluje v okviru zakonodaje in pravnega reda RS, transparentno, namensko ter v korist končnih uporabnikov." Trenutno se dogaja, pravijo, da so prilivi v Loterijo Slovenije večji, koncesijske dajatve pa vedno nižje, kar pomeni manj denarja za ogrožene skupine prebivalstva in več za vodstvo Loterije Slovenije. "Tovrstno vodenje gospodarske družbe v javnem interesu se nam zdi nesprejemljivo. Kljub temu da sprememba ZLPLS ne rešuje problema priliva sredstev, pa po drugi strani uvaja nekaj nujno potrebnih sprememb, ki gredo v smeri odgovornega dela z loterijskimi sredstvi v dobro prebivalcev Slovenije, ki so jim namenjena."

Dodajajo, da tudi Komisija za preprečevanje korupcije jemlje predlagane spremembe za nujni ukrep, ugotovitve Računskega sodišča Republike Slovenije pri revizijah poslovanja FIHO v preteklih letih pa opozarjajo na nujnost sprejema meril za ocenjevanje programov in večjo transparentnost delitve sredstev.