Tam sta močno potegnili listi oziroma stranki Zorana Jankovića in Gregorja Viranta, ki relativno daleč pred drugimi zasedata drugo in tretje mesto za Janševo SDS. Na lestvici popularnih politikov pa takih skokov (še) ni: Janković je celo padel za eno mesto, Virant pa se na lestvico šele uvršča.

Oktobrsko merjenje je sicer postreglo z nekoliko višjimi povprečnimi ocenami večine politikov - trinajst je ocenjenih bolje kot minuli mesec, sedem pa slabše. Na čelu razpredelnice, z nekoliko boljšo oceno, ostaja še naprej Danilo Türk, za njim sta opazno bolje ocenjeni Janez Potočnik in nekoliko bolje ocenjeni Radovan Žerjav. Ljubica Jelušič je kljub slabši oceni kot septembra ostala četrta. Peti Dorjan Marušič in Lojze Peterle sta zamenjala mesti, Mitja Gaspari pa je izgubil dve mesti in je sedmi pred Zoranom Jankovićem, ki je ob nekoliko slabši oceni pristal na osmem mestu. Slabše ocenjena Miran Potrč in Pavel Gantar ter bolje ocenjeni Karel Erjavec so v središču razpredelnice, na istih mestih kot septembra. Borut Pahor je kljub opazno boljši oceni kot prejšnji mesec ostal pri dnu razpredelnice, kjer so že dalj časa praktično vsi strankarski prvaki - je za šestnajstim Janezom Janšo, pred Zmagom Jelinčičem, Katarino Kresal in Gregorjem Golobičem. Družbo najbolj priljubljenih politikov sta tokrat zapustila novouvrščeni Zvonko Černač in Jožef Jerovšek. Naslednji mesec ju bosta zamenjala Melita Župevec in Gregor Virant, ki so ju anketiranci največkrat predlagali.

Čeprav o vladi, ki opravlja samo še nujne tekoče zadeve, mediji praktično ne poročajo več, njen predsednik Borut Pahor pa se je po neizglasovani zaupnici javno oglasil le, ko je moral v državnem zboru odgovarjati na poslanska vprašanja, je agencija Ninamedia tudi tokrat merila mnenje ljudi o njeni uspešnosti. Večina vprašanih ni spremenila slabega mnenja. V primerjavi s prejšnjim mesecem jih samo približno odstotek več meni, da je uspešna, in enako odstotek manj, da ni uspešna. V primerjavi z avgustom, ko je vlada zabeležila najslabšo oceno uspešnosti (9, 9 odstotka), je ta mesec na boljšem za štiri odstotne točke. Ni veliko, pa tudi pomembno ni več.

Državni zbor je svoj peti mandat na lestvici od 1 do 5 končal z oceno 2,27. To je precej nižje od povprečja oziroma samo za dobro desetinko boljše od ocene parlamenta v času Bajukove vlade leta 2000, ki je bila najnižja izmerjena od leta 1999. Poslancem v očeh javnosti relativno nizkega ugleda parlamenta v tem mandatu ni uspelo izboljšati. Nasprotno.