"Evropski svet jemlje na znanje namero voditeljev članic območja evra, da preučijo nadaljnjo krepitev gospodarskega zbliževanja v območju evra za izboljšanje fiskalne discipline in poglabljanje gospodarske unije, vključno z možnostjo omejene spremembe pogodbe," piše v sklepih, ki jih je sprejel vrh EU.

Ob tem so voditelji članic EU izpostavili, da mora o kakršni koli spremembi pogodbi odločati vseh 27 članic unije. Vrh EU se bo k temu vprašanju vrnil na decembrskem zasedanju.

Po mnenju nemške kanclerke Angele Merkel so voditelji s tem "jasno povedali, da spremembe pogodbe s ciljem krepitve gospodarskega upravljanja ni mogoče izključiti".

Van Rompuy je ob tem opozoril, da se je kriza v območju evra tako razmahnila tudi zato, ker so skoraj vsi podcenjevali stopnjo medsebojne povezanosti evropskih gospodarstev. Zato je po njegovih besedah nujno tesnejše sodelovanje v območju evra pa tudi med njim in preostalimi državami v uniji.

Glede treh ključnih vprašanj v iskanju celostnega odziva na najhujšo krizo v območju evra doslej - dokapitalizacije evropskih bank, krepitve začasnega mehanizma za zaščito evra (EFSF) in vloge zasebnih upnikov pri drugi pomoči Grčiji - pa je Van Rompuy poudaril le, da je prepričan, da bodo vse ključne odločitve sprejete v sredo.

V sredo bo poleg vrha območja evra, ki ga je Van Rompuy potrdil že pred dnevi, tudi vrh celotne EU. Prav tako pa se bodo pred vrhoma tudi takrat sestali finančni ministri držav v območju evra in celotne EU.

Tudi Merklova in francoski predsednik Nicolas Sarkozy, ki sta imela skupno novinarsko konferenco, nista želela biti konkretnejša. Merklova je dejala, da danes na vrhu območja evra pričakuje pomemben napredek, a odločitve šele v sredo. Ponovila je, da je soglasje o usklajeni dokapitalizaciji evropskih bank široko.

Francoski predsednik pa je ocenil, da je napredek glede dokapitalizacije bank dober, da se stališča glede krepitve posojilne sposobnosti EFSF zbližujejo in da se že pojavljajo obrisi dogovora ter da napredujejo tudi glede povečanja prispevka zasebnih upnikov pri drugi pomoči Grčiji.

Nemška kanclerka je tudi poudarila, da se borijo proti krizi zadolženosti, ki je nastajala desetletja, zato sredina rešitev, čeprav kratkoročno nujna, ne bo dokončna, temveč bo treba storiti še veliko korakov.

Ob tem je Merklova priznala, da se vsi skupaj "boleče, a solidarno učimo, da moramo drugače delovati". Območje evra je po njenih besedah na popolnoma novem terenu in ne more vedno vedeti, kateri koraki so pravi. Ker so politično odgovorni in se obenem sproti učijo, se od zunaj zdi, da so počasni, je še dejala.

Van Rompuy je danes komentiral razlike med ključnima igralkama - Nemčijo in Francijo. Zagotovil je, da so vsi številni sestanki v minulih dneh potekali "v duhu kompromisa". Poudaril je tudi, da je dogovor med Berlinom in Parizom pomemben, ni pa dovolj, temveč je treba najti rešitev, sprejemljivo za vse.

Ob tem je predsednik Evropskega sveta poudaril, da tega ne govori, da bi ugajal. "Ko odprem časopise, vidim nekaj drugega, a to je odvisno od vas," je dejal novinarjem in še enkrat poudaril, da na sestankih res prevladuje "vzdušje kompromisa" in da vsi želijo preostali svet prepričati, da je unija zmožna premagati krizo.