Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso sta v sporočilu za javnost poudarila, da Gadafijeva smrt označuje konec obdobja despotizma in zatiranja, zaradi katerih so Libijci predolgo trpeli. "Libija zdaj lahko obrne novo stran," sta zapisala Van Rompuy in Barroso. Ob tem sta pozvala libijski nacionalni prehodni svet, naj si prizadeva za spravni proces, ki bo v državi omogočil demokratično, mirno in pregledno tranzicijo oblasti.

Podobno je zapisala tudi visoka zunanjepolitična predstavnica unije Catherine Ashton. "Padec Sirte pomeni konec Gadafijeve vladavine. Po desetih mesecih izrednih žrtev lahko Libijci ponosno zatrdijo, da so se otresli režima, ki jih je teroriziral in zatiral več kot 40 let. Zdaj lahko gledajo v prihodnost," je poudarila. Tako kot Barroso in van Rompuy se je zavzela za spravni proces v Libiji in tamkajšnjemu ljudstvu zagotovila, da bo EU ostala močan in predan partner Libijcev.

Francija ponosna; smrt kot svarilo

Francoski zunanji minister Alain Juppe je pozdravil konec 42-letne tiranije v Libiji. Ob tem je poudaril, da je Francija "ponosna", da je pomagala libijskemu ljudstvu. Britanski premier David Cameron pa je menil, da je Gadafijeva smrt priložnost za spomin na njegove žrtve ter za demokratično prihodnost Libije.

Zunanji minister trenutno predsedujoče EU Poljske Marcin Bosacki pa je menil, da je Gadafijeva smrt svarilo drugim diktatorjem v regiji in svetu. Ob tem je izrazil obžalovanje, da Gadafiju za njegove zločine ne bodo sodili v Libiji ali Haagu. Bosacki upa, da bodo sodili vsaj Gadafijevim sodelavcem. V sporočilu je po poročanju AFP še zapisal, da Poljska čestita Libijcem ob koncu več desetletij trajajoče diktature.

Predsednik Evropskega sveta Jerzy Buzek je izrazil zadovoljstvo, da bo v soboto obiskal deželo, ki se je osvobodila diktatorja, ki je z železno roko vladal več kot 40 let.

"Zgodovinski trenutek za Libijo"

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je poudaril, da gre za zgodovinski trenutek za Libijo, Rusija pa upa, da bo po Gadafijevi smrti v Libiji zavladal mir.

"Pred Libijo in njenim ljudstvom je težka pot, polna izzivov. Zdaj je čas, da se vsi Libijci združijo," je na sedežu Združenih narodov v New Yorku poudaril Ban. Kot je dodal, morajo zdaj pripadniki obeh strani položiti orožje ter sodelovati v miru. "Zdaj je čas za obnovo in okrevanje," je še menil generalni sekretar svetovne organizacije.

Mednarodni denarni sklad (IMF) je medtem napovedal, da bo v Libijo v prihodnjih tednih napotil misijo, ki bo ocenila stanje libijskega gospodarstva.

Obama: Končalo se je dolgo in mučno poglavje

Ameriški predsednik Barack Obama je ocenil, da se je z Gadafijevo smrtjo za Libijce končalo "dolgo in mučno poglavje". Kot je dejal, imajo Libijci zdaj priložnost, da sami odločijo o svoji prihodnosti v novi in demokratični Libiji. "Danes lahko rečemo, da se je Gadafijev režim končal," je poudaril Obama. Po njegovih besedah ZDA zdaj pričakujejo hitro oblikovanje prehodne vlade ter prve svobodne in pravične volitve.

Nove libijske oblasti pa je ameriški predsednik pozval, naj sodelujejo z mednarodno skupnostjo pri zaščiti nevarnih snovi in orožja ter zaščiti pravic vseh Libijcev. "Zmagali ste v revoluciji in zdaj bomo partnerji," je Libijcem po poročanju tujih tiskovnih agencij še sporočil Obama.

"Današnji dogodki znova dokazujejo, da se vladanje s trdo roko nekoč neizogibno konča," pa je Obama sporočil arabskemu in muslimanskemu svetu, kjer so se letos v več državah prebivalci uprli dolgoletnim režimom. Po poročanju AFP je kritika še posebej letela na Sirijo. Tamkajšnji predsednik Bašar al Asad namreč že več mesecev nasilno zatira proteste proti njegovemu režimu.

Rasmussen: Končana je vladavina strahu

Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen pa je poudaril, da se je v Libiji končala "vladavina strahu". Prebivalce Libije je pozval, naj se zdaj odločijo glede svoje prihodnosti ter ocenil, da je konec operacije Nata "zdaj precej bližje kot prej".

Mednarodni denarni sklad (IMF) je medtem napovedal, da bo v Libijo v prihodnjih tednih napotil misijo, ki bo ocenila stanje libijskega gospodarstva.

Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je izrazil upanje, da bo zdaj v Libiji zavladal mir. Predstavnike libijskega nacionalnega prehodnega sveta in različnih plemen je pozval, naj dosežejo dogovor o prihodnji vladi te z nafto bogate severnoafriške države. "Libija mora postati sodobna demokratična država," je poudaril po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Iz Vatikana so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočili, da "molijo za mir in demokracijo v Libiji".

Številni Libijci proslavljajo

Libijci, ki so med osemmesečnimi spopadi v domovini pobegnili v sosednjo Tunizijo, padec Gadafija in njegovega režima proslavljajo. Pred libijskim veleposlaništvom v Tunisu se je tako po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zbralo več sto ljudi. "Tiran je bil ubit" in "Kri mučenikov ni tekla zaman", med drugim vzklikajo zbrani, ki so na vrata veleposlaništva pritrdili eno redkih fotografij ubitega Gadafija, ki so danes obkrožile svet.

Gadafijevo smrt je pozdravila tudi opozicija v Siriji. "Gadafi je šel, (sirski predsednik) Bašar (al Asad), zdaj si na vrsti ti," je preko spletnega socialnega omrežja Facebook sporočila sirska opozicija. "To je konec za tirane," so še poudarili.

Posredne žrtve Gadafijevega režima so ob smrti avtoritarnega voditelja z najdaljšim stažem izrazile olajšanje. Med njimi so tudi svojci žrtev terorističnega napada na potniško letalo ameriške družbe PanAm nad škotskim Lockerbijem, za katerega je bila odgovorna Libija. Novico o Gadafijevi smrti je pozdravilo tudi pet bolgarskih medicinskih sester, ki so bile zaradi škandala z okužbami z virusom hiv v Libiji zaprte osem let. "Dobil je, kar zasluži," so poudarile po navedbah AFP.

Berlusconijevo slovo v latinščini

"Vojne v Libiji je konec," pa je v odzivu na novice o smrti svojega nekdanjega tesnega zaveznika poudaril italijanski premier Silvio Berlusconi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Sic transit gloria mundi (Tako mineva slava sveta)," je dejal v latinščini. Evropski poslanec iz Italije Mario Borghezio, ki s svojimi izjavami pogosto vznemirja javnost, pa je poudaril, da je bil Gadafi "velik voditelj in velik revolucionar". "Konec Gadafija, ki je umrl med bojem, obkrožen z najzvestejšimi privrženci, je nedvomno veličasten," je v sporočilu zapisal poslanec.

Bečirović: Novo rojstvo za Libijo

Smrt Gadafija pomeni simbolično novo rojstvo za Libijo in libijsko prebivalstvo, hkrati pa je to za Libijce izziv, kako v prihodnje urediti svojo državo po štirih desetletjih življenja brez demokracije, je za STA dejal direktor Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije (Ifimes) Zijad Bečirović.

Po njegovih besedah je zdaj pomembno, kako bo mednarodna skupnost podpirala novo demokratično Libijo. Sam v prvi fazi ne pričakuje demokracije zahodnega tipa, Libijo zdaj čaka obdobje pubertete. Nikoli pa se ne ve, v kakšno smer bo dozorela ta puberteta, lahko v demokracijo v pravem pomenu besede ali neko obliko pomanjkljive demokracije, poudarja Bečirović.

Kot je še napovedal direktor Ifimesa, bo po Gadafijevi smrti sprejeta nova libijska ustava, na volitvah bo izvoljen parlament in nato nova vlada. Bečirović meni, da bodo dogodki v Libiji vplivali predvsem na monarhije v arabskem svetu, katerih prebivalstvo je ves čas nezadovoljno, režimi pa s svojimi represivnimi aparati dušijo množice, ki se jim zoperstavijo. Monarhije so po njegovih besedah največja ovira za demokratizacijo regije.