Barroso je še izrazil željo, da bi se vsak zavedal svoje odgovornosti, in posvaril, da bodo tako sprejete kot nesprejete odločitve na nedeljskem vrhu imele svoj učinek.

V odzivu na znižanje bonitetne ocene Španije, že tretje v manj kot dveh tednih, je šef komisije poudaril, da od vrha pričakuje odločen odziv, ki bo dal potrebna jamstva vsem državam v območju evra, tudi Španiji.

V Nemčiji so sicer v zadnjih dneh poskušali znižati pričakovanja od nedeljskega vrha, ki so sicer velika, saj se stopnjujejo napetosti, tudi zaradi bojazni, da bodo bonitetne agencije znižale tudi oceno Francije.

Trojni A Francije je pomemben za zagotavljanje najvišje bonitete začasnega kriznega sklada za zagotavljanje stabilnosti evra (EFSF). Najvišjo oceno trojni A ima namreč samo šest članic območja evra. Poleg Francije so to še Nemčija, Avstrija, Finska, Luksemburg in Nizozemska.

Barroso je danes komentiral tudi razmere v Grčiji, ki jo je omrtvila splošna stavka proti varčevalnim ukrepom, potrebnim za to, da bi država dobila mednarodno finančno pomoč. Na vse večje pomisleke Grkov o možnosti izhoda iz krize, je zatrdil, da je ta mogoč.