Preiskovalna komisija DZ, ki je v torek sprejela končno poročilo o delu komisije, je namreč med drugim ugotovila, da je bila v nakupe zemljišč v Ljubljani pred sprejemom novega prostorskega načrta ter uspele in neuspele spremembe namembnosti teh zemljišč vpletena celotna družina Zorana Jankovića, pri tem pa so bila uporabljena tudi županova javna pooblastila.

So člani komisije geniji?

Župan, ki sicer poročila ni videl, se ob tem tudi sprašuje, ali so člani komisije res geniji, da so več kot dvesto strani dolgo poročilo obravnavali v eni uri in sprejeli sklepe, ali pa so nekredibilni strankarski vojščaki.

Novi ljubljanski prostorski načrt, sprejet lani, so po Jankovićevih besedah pripravljali več let, doživel je vse preiskave in večkrat je bil javno razgrnjen. Ob tem župan poudarja, da je na vseh srečanjih lastnike pozival, naj zemljišč ne prodajajo, dokler se načrt ne spremeni. Izdelovalci tega načrta so po njegovih besedah zanj dobili najvišjo možno nagrado v državi, sam pa je, kot pravi, "dobil komisijo, ki mu je dala nagrado". In to, kot ugotavlja, ne gre skupaj. "Brez prostorskega načrta ni razvoja in jaz sem na ta načrt ponosen," je dejal.

Neokusno natolcevanje

Očitki, da še vedno sam obvladuje podjetje Electa, ki ga je prodal sinovoma, a kupnine zanj še ni dobil, so po Jankovićevih besedah neokusno natolcevanje. Electa ima svoje vodstvo že sedem let, kakšen odnos ima v transakcijah s sinovoma, pa je prav tako vprašanje brez pomena, je dejal Janković, ki pa je nato le razkril, da je višina v pogodbi devet milijonov evrov.

Na vprašanje, ali zaradi spremembe namembnosti zemljišč Electe in s tem povišanjem njihove vrednosti obstaja večja verjetnost, da bo zaradi tega kupnina plačana, je Janković odgovoril nikalno in poudaril, da je bila parcela zazidljiva za nek drug namen že več let. Dodaja tudi, da lahko v vsakem trenutku svojo terjatev pretvori v kapital ter izvrši dokapitalizacijo podjetja.

Afera z zemljišči se je po županovem prepričanju začela na podlagi "prirejenega članka" o prodaji zemljišča na Smodinovcu, zaradi česar Janković tudi toži Finance in Reporter.

"Otroka imam rad in ju bom zagovarjal"

Preiskovalna komisija pa se je nato v svojem delu ukvarjala tudi s preiskovanjem poslovanja njegovih sinov ter z lastništvom in finančnimi transakcijami nekaterih podjetij v tujini. Na vprašanje, ali je lastnik, solastnik ali tihi družbenik kakšnega podjetja v tujini, je Janković odgovoril, da bi se tisti trenutek, ko bi mu našli promil lastništva, umaknil z mesta ljubljanskega župana in od kandidature za parlamentarne volitve. "Zelo si želim, da bi uradni organi v tej državi celotno zadevo preiskali pa bo stvar rešena," je dejal.

Kot je poudaril, ima svoja otroka rad in ju bo zagovarjal, dokler ne bo nekdo prišel in dejal, da delajo v nasprotju z zakonom. Dodaja, da so tudi k pristanku njegove soproge na njegovo kandidaturo na volitvah morda pripomogle te afere, saj mu je dejala, naj poskrbi, da njuna sinova ne bosta tako ožigosana.

Janković, ki je za nedeljo napovedal ustanovitveni kongres stranke, o programu še ni želel govoriti. Zatrdil je tudi, da se z ljudmi, ki bodo kandidirali na listi njegove stranke, ne pogovarja o nobenih delitvah funkcij po volitvah.

Na Jankovićeve besede so se odzvali v mestnem odboru SDS Ljubljana. Po njihovem mnenju poskuša Janković z navedbami, "da so v komisiji o gradbenih poslih delovali 'nekredibilni strankarski vojščaki', zmanjšati pomeni zanj spornih ugotovitev preiskovalne komisije". Opozarjajo tudi, da v tem primeru ne gre za županova sinova, temveč za njegovo sporno prakso, "ki jo - kot sam pravi - namerava nadaljevati".