Zato bo 36-letni Bogut, ki je po oceni tožilcev še zmeraj zelo nevaren, v bližnji prihodnosti postal naš problem, saj ga bodo morali Nemci izročiti Sloveniji.

Tožilstvo je ogorčeno po ponedeljkovi sodbi münchenskega sodišča, s katero se je končal eden najdaljših sodni postopkov na Bavarskem. Po poročanju spletne strani Spiegel Online so namreč nemški tožilci prepričani, da bi utegnil Bogut na prostosti spet zagrešiti hud zločin. To se na srečo ne bo moglo zgoditi v kratkem, ker je sodišče zanj odredilo pripor zaradi begosumnosti. Obtožili so ga razžalitve, ker je pred šestimi tedni med nekim drugim sodnim postopkom sodnico porotnico ozmerjal s kurbo.

Po osnovni šoli zašel na stranpoti

Krut zločin, ki se je zgodil 15. oktobra 1993 v zahodnem münchenskem parku, je zelo vznemiril nemško javnost. Ker se 40-letni arhitekt Konrad Hierl tisti dan ni vrnil z večernega obiska savne, je njegova soproga poklicala policijo. Patrulja je v parku odkrila Konradovo truplo, a je policija zatem samo ugibala, kaj bi utegnil biti motiv zločina in kdo je morilec. Odločilni namig o storilcu je dal nekdanji Bogutov sojetnik. Osumljenca so novembra 1997 aretirali na podlagi mednarodne tiralice v hrvaškem Pirovcu.

Bogut je svoje otroštvo preživel pri svoji babici v Sloveniji, medtem ko so si njegovi roditelji prizadevali urediti zdomstvo v bavarski prestolnici. Ko se je štirileten preselil k njim, je imel težave pri učenju nemščine in je zelo pogrešal babico. Po osnovni šoli je prekinil izobraževanje za zidarja in je zašel na stranpoti. V njegovi kazenski evidenci so zapisane obsodbe zaradi tatvin, povzročitve telesnih poškodb in roparskega izsiljevanja. Nemčija je zato leta 1993 izdala sklep o njegovem izgonu iz države.

A se je Bogut izmikal izgonu. Na dan zločina je prosil svoje 17-letno dekle, ali bi se z njim poročila in se odselila na Hrvaško. Ker ga je zavrnila, jo je Gorazd napadel in pretepel, nato ga je njen oče nagnal iz stanovanja. Besen je odšel v bližnji park in je svojo krvoločno jezo sprostil na neznancu, ki je pritekel mimo. Planil je nad Konrada Hierla, očeta dveh otrok, in ga z nožem 12-krat zabodel do smrti.

Izvedenci ga označujejo kot sekundarnega psihopata

Dve leti pozneje je zagrešil še en hud zločin, in sicer je skušal ubiti nekega Turka. Nemčija ga je obsodila na zaporno kazen in ga nato izgnala. Gorazd se je še prej pohvalil nekemu sojetniku, da je bil Turek že njegova druga žrtev. Ko so to izvedeli nemški pravosodni organi, so za osumljencem izdali tiralico. Čeprav je vseskozi zanikal krivdo, ga je nemško sodišče naprej obsodilo na šest let in deset mesecev zapora. Po pritožbah tožilstva je sodišče leta 2003 kazen podaljšalo na 13 let zapora. Na prostost bi moral priti maja 2010, a se to zaradi zahteve po varnostnem ukrepu ni zgodilo.

Bogut ni nikoli dovolil, da bi ga pregledal psihiater. V zaporu se je držal zase, sorodniki ali znanci ga niso nikoli obiskali. V postopku za izrek varnostnega ukrepa je sodišče zaslišalo več prič, med drugim upokojenega kriminalista Josefa Wilfinga, ki je vodil preiskavo umora. Po njegovi oceni je Bogut "človek brez empatije, je oseba, ki se je vsi bojijo in ki je vsega zmožna". Na podlagi izjav prič so izvedenci napisali več mnenj, ki Boguta označujejo kot sekundarnega psihopata s težko osebnostno motnjo in z nagnjenostjo k prestopništvu. Kriminološki izvedenec je ocenil, da pri Bogutu obstaja veliko tveganje ponovitvene nevarnosti.

Tožilstvo je predalo sodišču tudi pismo, ki ga je Bogut pisal nekemu sojetniku. V njem ga je označil za "kos surovega mesa". Nemški sodniki so nazadnje ocenili, da ni mogoče ovrednotiti dovolj visokega tveganja ponovitvene nevarnosti, ki jo za pridržanje po prestani kazni določajo merila nemškega ustavnega sodišča. Tožilstvo bo skoraj gotovo zahtevalo revizijo postopka, Bogut pa bo ostal v priporu (najmanj) do pravnomočnosti sodbe zaradi omenjene razžalitve.