Protestniki so kljub varnostnikom vztrajali pri poskusu vstopa v banko, kar jim je tudi uspelo. Sredi poslovalnice je vsak od njih prebral svojo življenjsko zgodbo, vtise in zahteve. Do prepira je prišlo tudi med prebiranjem, ker varnostniki niso dovolili niti snemanja s kamerami niti fotografiranja.

Udeležbo napovedalo več organizacij

Skupščina 15O je sicer za soboto ob 15. uri že napovedala proteste v Ljubljani, Mariboru in Kopru, ki pa še niso prijavljeni policiji. Udeležbo na protestu so že napovedali predstavniki IWW, Sindikata žerjavistov pomorskih dejavnosti, Socialnega centra Rog, gibanji Mi smo univerza ter Alternativa obstaja. Podporo protestu so izrazili tudi v Stranki mladih - zeleni Evrope in Sindikatu novinarjev Slovenije.

Napovedani protesti bodo potekali v okviru globalnih protestov proti nasilju finančnega kapitalizma, ki so se začeli 17. septembra v ZDA, in sicer z neuspešnim poskusom "zasedbe" Wall Streeta. Protestniki so se nato preselili v park Zuccotti, pridružujejo se jim tudi sindikati in posamezni Američani, ki izražajo nezadovoljstvo nad sistemom, ki rešuje finančne korporacije, ki so povzročile krizo.

Kurnik: Pripeljali so nas na rob propada

Predavatelj na ljubljanski fakulteti za družbene vede Andrej Kurnik, ki se je udeležil današnjega shoda, je na Trgu republike opozoril, da so nas finančne institucije s svojo logiko razlaščanja skupnega bogastva pripeljale na rob propada. "Ta rob propada se že vidi kot generalizirana revščina," je poudaril.

Po njegovih besedah smo prišli do točke, "ko se lahko finančne institucije umaknejo in se spremeni paradigma ali pa bomo vsi postali del tretjega sveta." Dejal je, da na sedaj obstajata dve alternativi. Prva je, da se "dokapitalizira banke in finančne institucije ter da ljudje, ki niso povzročili krize plačajo zanjo." To po Kurnikovem mnenju pomeni, da bo velik del sveta postal "ubožnica." Druga in boljša možnost je po njegovih besedah, da se "dokapitalizirajo ljudje" in skupna blaginja.

Dejal je, da moramo zaustaviti politiko zategovanja pasov in povedati, da to ni edini izhod iz krize. "To, da ljudje umirajo pred vrati bolnišnic, ker jih zapirajo zaradi politike zategovanja pasov, ni rešitev," je še poudaril.

Ne želimo dokapitalizacije bank

Predstavnik IWW Irfan Beširević pa je dejal, da želijo z današnjim shodom in sobotnim protestom predstavniki gibanj opozoriti, da davkoplačevalci ne želijo dokapitalizirati bank, ki so krive za sedanji kapitalistični sistem. "Če bomo slovensko javnost prepričali, da so banke in ostali tajkuni ter kapitalisti krivi za to, kar se v Sloveniji dogaja, bomo lahko spremenili stvari," je dejal.

Protestniki si po njegovih besedah prizadevajo za blaginjo slovenskih državljanov, saj je vedno več revščine in brezdomcev. Dodal je, da velik del krivde za nastalo krizo nosijo tudi banke, ob tem pa omenil primer hipotekarnih kreditov, pri katerih državljanom obračunavajo previsoke obresti.

Predstavniki Skupščine 15O sicer želijo z sobotnim protestom prispevati k skupnemu gibanju. V izjavi izpostavljajo upor proti finančnemu kapitalizmu, ki razlašča skupno bogastvo in ga pretaka v žepe majhnega dela svetovnega prebivalstva.

"V soboto bomo odločno zavrnili diktate bank, finančnih trgov, nacionalnih in evropskih politikov ter evrokratov, ki zahtevajo, da plačamo krizo, ki je nismo povzročili. Uprli se bomo enoumju in dogmi, da je izhod iz krize dokapitalizacija bank in finančnih trgov na račun že tako ali tako oslabljene države blaginje," so zapisali v izjavi.