Tednik Mladina je 2. septembra objavil depešo, katere del je tudi zapisnik zagrebškega sestanka med tedanjim pomočnikom hrvaške zunanje ministrice Nevenom Pelicarićem in tedanjim slovenskim veleposlanikom Milanom Orožnom Adamičem. Kot izhaja iz depeše, naj bi hrvaški veleposlanik v pogovoru Orožen Adamiču leta 2007 dejal, da se "lahko zgodi marsikaj, še posebej, če bodo v javnost prišle zadeve, ki so se dogajale v letih 1990, 1991 in 1992".

V depeši sicer ni navedeno, ali se besede nanašajo na nezakonito trgovino z orožjem, a bi lahko po mnenju tednika Hrvaška na ta način izsiljevala vlado Janeza Janše, da je ta dva meseca pozneje na Bledu s Hrvaško sprejela sporazum, da se mejna vprašanja med državama rešujejo pred mednarodnim sodiščem v Haagu.

Pisanje tednika sta zavrnila tako bivši pomočnik hrvaške zunanje ministrice Pelicarić kot nekdanji slovenski veleposlanik v Zagrebu Orožen Adamič. Pelicarić je zanikal, da bi se z bivšim slovenskim veleposlanikom na srečanju 18. junija 2007 uradno ali neuradno pogovarjala o kakršnih koli dokumentih iz začetka 90. let, Adamič pa je interpretacije in sklepe v Mladini označil za "konstrukt brez primere". Tudi v SDS so zatrdili, da vlada Janeza Janše ni bila nikoli tarča nobenih izsiljevanj.

Delni dostop za javni interes

Kot so danes sporočili po seji vlade, pa je ministrstvo za zunanje zadeve 5. septembra prejelo zahtevo novinarja Mekine za posredovanje fotokopije omenjene depeše. Mekina je v zahtevi navedel, naj se mu omogoči delni dostop, saj ga zanima izključno avtentičnost dveh stavkov. V zahtevi je navedeno tudi, naj zunanje ministrstvo upošteva 21. člen zakona o dostopu do informacij javnega značaja, ki govori o postopku umika stopnje tajnosti v primerih, ko gre za prevladujoči javni interes.

Vlada je zahtevo Mekine zavrnila, pri čemer se sklicuje na zakon o zunanjih zadevah. Ta po navedbah vlade določa, da "so dokumenti MZZ, kot so diplomatske note, zapisi sestankov ali pogovorov s tujimi diplomatskimi predstavniki in predstavniki mednarodnih organizacij ter pogajalska izhodišča, namenjeni izvajanju zunanje politike Republike Slovenije".