Guardian je odkril, da so pri Journalu pretakali denar na račune evropskih podjetij, da bi po znižanih cenah na skrivaj kupovali tisoče izvodov svojega lastnega časopisa. S tem so močno zavajali svoje bralce in oglaševalce, ki so verjeli, da je obtok izvodov precej večji, kot je bil v resnici.

Nenavadna strategija je vključevala tudi uradno podpisano pogodbo, v kateri je Journal prepričal enega od podjetij, da bi z njim sodelovalo, v zameno za objavo članka, ki oglašuje njihovo dejavnost. Zaradi ponudbe so nekateri zaposleni pri Journalu časopis obtožili kršenja novinarske etike in ogrožanja ugleda, ki so si ga pridobili s kvalitetnim uredništvom.

Notranja elektronska pošta in dokumenti namigujejo, da je za prevaro odgovoren Andrew Langhoff, ki je bil pred odstopom evropski upravni direktor Journalovega materinskega podjetja, Dow Jones & Co., ki ga je Murdochov News Corp kupil julija 2007.

Izredno kontroverzna dejavnost je bila organizirana v Londonu, osredotočena pa je bila na evropske izdaje Wall Street Journala, ki se prodaja v Eu, Rusiji in Afriki. O nepravilnostih so bili lani obveščeni tudi odgovorni v New Yorku, a so se očitno odločili zamižati. Med njimi je bil tudi Murdochova desna roka Les Hinton. Tistega, ki je na nepravilnost opozoril, pa so odpustili, poroča Guardian.