Z uporabo alternativnih virov bi lahko zmanjšali stroške za energente, ki predstavljajo precejšen del v proizvodnji cementa. Cementarna Trbovlje trenutno obratuje na podlagi mnenja okoljskega inšpektorja, po katerem sme do polnomočnosti odločbe glede okoljevarstvenega dovoljenja proizvajati cement brez uporabe alternativnih goriv. To družbi predstavlja dodatne stroške, ob tem pa se je prodaja cementa v Sloveniji in na tujem zmanjšala za polovico. Zato je obseg proizvodnje v cementarni trenutno za 30 do 40 odstotkov nižji kot leta 2008. Sopotnik je še povedal, da so imeli predstavniki 3. oktobra na okoljskem ministrstvu ustno obravnavo. Na njej so izpostavili dejstvo, da je imela družba v času uvedbe IPPC direktive (septembra 2004) veljavno dovoljenje za sosežig več vrst odpadkov, v katerem niso bili postavljeni nobeni dodatni pogoji za začetek uporabe odpadkov.

Okoljskemu ministrstvu je družba predložila tudi podatke merjenja izpustov v ozračje iz obdobja januar 2009 - marec 2011. V vsem tem času je sistem trajnega monitoringa pokazal obratovanje cementarne pod zahtevanimi zakonskimi omejitvami za emisije. Rezultati so tako skladni s strokovno oceno o vrsti in količini odpadkov uporabljenih kot goriv, ki ga je Zavod za zdravstveno varstvo Maribor pripravil leta 2007. V njem piše, da zaradi uvedbe sosežiga odpadkov, plastike, odpadnih olj in izrabljenih gum ne bo drugačnih ali večjih izpustov v okolje, kot se pojavljajo v postopku proizvodnje klinkerja in cementa s klasičnimi gorivi. Kot dodatni dokaz je družba Lafarge Cement predložila tudi rezultate treh sodnih izvedenskih mnenj (iz leta 2000, 2001 in 2007), ki so bila pripravljena v sodnem procesu, ki ga vodijo posamezni kmetje iz Zasavja proti štirim onesnaževalcem v Zasavju. Ta so pokazala, da je prispevek cementarne k onesnaženosti zraka v Zasavju skromnih 2,1 oz. 2,67 odstotka.

Na današnjem novinarskem zajtrku je koordinator za ekologijo in varnost in zdravje pri delu Martin Koprivc predstavil tudi rezultate trajnega emisijskega monitoringa v času obratovanja z alternativnimi gorivi in brez njih v obdobju od januarja do maja letos. "Rezultati so pokazali, da ni prišlo do povečanja emisij onesnažil v času uporabe alternativnih goriv v cementarni Trbovlje v primerjavi z obdobji, ko alternativnih goriv niso uporabljali. To pomeni, da sosežig alternativnih goriv ne povzroča dodatnega onesnaženja zraka," je še poudaril Sopotnik. Ob koncu so predstavili tudi praznovanje, ki ga pripravljajo ob 135-letnici delovanja trboveljske cementarne. Ob tej priložnosti bodo v četrtek slovesno odprli industrijsko pot po cementarni. Obiskovalcem bodo tako lahko v prihodnje pobliže predstavili posamezne procese v proizvodnji cementa.