Od 863.877 ton komunalnih odpadkov je bilo 3484 ton nevarnih komunalnih odpadkov - ti so se sicer v primerjavi z letom 2009 zmanjšali za 2,6 odstotka, je danes objavil državni statistični urad. Največ odpadkov je bilo odloženih na odlagališčih za nenevarne odpadke (75,5 odstotka). Na industrijskih odlagališčih je bilo odloženih 23,5 odstotka odpadkov, na odlagališčih za nevarne odpadke pa manj kot odstotek vseh odpadkov.

Na odlagališčih za nenevarne odpadke je bilo odloženih 272 kilogramov komunalnih odpadkov na prebivalca oz. 304 kilograme vseh odpadkov na prebivalca. Količina vseh odloženih odpadkov na odlagališčih za nenevarne odpadke se je glede na leto 2009 zmanjšala za 17 odstotkov, medtem ko je količina odloženih komunalnih odpadkov upadla za 11 odstotkov. Z javnim odvozom je bilo lani zbranih 3,6 odstotka manj komunalnih in njim podobnih odpadkov kot predhodno leto. Največ je bilo zbranih t.i. drugih komunalnih odpadkov (75,7 odstotka), sledile so odpadne embalaže (devet odstotkov), ločene zbrane frakcije (8,4 odstotka) ter odpadki z vrtov in parkov (6,9 odstotka).

V proizvodnih in storitvenih dejavnostih pa je lani nastalo skoraj 5,4 milijona ton odpadkov (skupaj z zalogami iz preteklih let okoli 5,7 milijona ton) oz. tri odstotke manj kot leta 2009. V proizvodnih dejavnostih je nastalo skoraj 3,5 milijona ton odpadkov (pet odstotkov manj kot leto prej), medtem ko so v storitvenih dejavnostih pridelali okoli 1,9 milijona ton odpadkov (skoraj polodstotna rast).

Po 29 odstotkov jih je nastalo v predelovalnih dejavnostih, v dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro ter gradbeništvu, medtem ko je preostalih 13 odstotkov odpadkov nastalo v drugih dejavnostih. Glede na vrsto odpadka je bilo največ gradbenih odpadkov (36 odstotkov vseh nastalih odpadkov). Sledili so odpadki iz termičnih procesov (27 odstotkov), iz naprav za ravnanje z odpadki, iz čistilnih naprav in iz priprave pitne vode in vode za industrijsko rabo (sedem odstotkov) ter odpadki iz predelave in obdelave lesa.

Lani je bilo skoraj za 98.000 ton nevarnih odpadkov (82 odstotkov v proizvodnih in 18 odstotkov v storitvenih dejavnostih) oz. 10 odstotkov več kot v letu 2009. Skupaj z zalogami iz preteklih let je bilo teh odpadkov skoraj 103.000 ton. Predelanih je bilo skupno več kot 5,9 milijona ton odpadkov (16 odstotkov več kot leta 2009), odstranjenih je bilo okoli 1,6 milijona ton odpadkov (sedem odstotkov manj), medtem ko je bila rast izvoženih odpadkov 14-odstotna, so še navedli na statističnem uradu.