Doslej se je v morje izteklo od 20 do 30 ton nafte, zaradi česar je nastal petkilometrski naftni madež, ki je že terjal življenja številnih ptic. A na poškodovanem tankerju se nahaja še okoli 1700 ton nafte, katerih izlitje v morje bi povzročilo najhujšo okoljsko nesrečo na tem območju doslej. Pri praznjenju tankerja sodelujejo štiri ladje novozelandske mornarice.

Kritičnih 48 ur

Reševalci so na krov ladje že namestili posebno opremo, ki jim bo sporočila, v kolikor bo ladja v nevarnosti, da se prelomi na pol. ''Na vrhu prioritet je odstranitev nafte, nato pa razbremenitev ladje z odstranjevanjem kontejnerjev. Šele nato bomo lahko poskusili ladjo spraviti z grebena,'' pravijo strokovnjaki novozelandskega pomorskega inštituta. Kot poroča britanski BBC, se bo v naslednjih dveh dnevih pokazalo, ali je nezgodo mogoče obvladati ali pa se bo sprevrgla v resno okoljsko katastrofo.

V najslabšem primeru se bo ladja prelomila, v morje, ki pa je tam domovanje številnih kitov, delfinov, tjulnjev in prenekaterih ptic, pa bi lahko steklo 1700 ton surove nafte. Ekipa, ki ladjo rešuje, je ogromna, 200 ljudi se aktivno ukvarja s preprečitvjo okoljske katastrofe, 500 pripadnikov vojske pa je v pripravljenosti, da se po potrebi lotijo čiščenja obale, dodaja portal 24ur.

Kot da situacija ni že dovolj slaba, vse skupaj ogroža še slabo vreme.''Kakor hitro bo začel naraščati pritisk vode, se bo povečal vzgon na zadnjem koncu ladje, zaradi česar se bo povečala tudi verjetnost, da se ladja prelomi,'' je za tuj portal dejal strokovnjak John Riding.

BBC dodaja, da sta vzpostavljena že dva krizna centra, kjer reševalci rešujejo živali, popolnoma prekrite z nafto. Sicer so že poskušali nafto razbiti s pršenjem snovi iz letal, a kot poročajo oblasti, bi madež vseeno lahko dosegel tudi obalo.

Sumljivo

Prizadeto območje je danes s helikopterjem preletel novozelandski premier John Key, ki je ob tem poudaril, da je treba v zvezi z nesrečo odgovoriti na več "resnih vprašanj" - predvsem to, zakaj je 47 tisoč ton težak tanker v povsem mirnem vremenu nasedel na grebenu ob enem najspektakularnejših delov novozelandske obale. Kot je povedal, dve preiskavi že potekata.

''Ljudje vedo za koralni greben in dejstvo, da se kdo brez kakršnega koli posebnega vzroka zaleti vanj, sicer ponoči, v mirnih vodah, priča o tem, da je šlo nekaj zelo narobe in razumeti moramo, zakaj je šlo,'' je po poročanju BBC dejal premier.

Na pomoč so že priskočile številne okoljevarstvene organizacije. Prostovoljci na sliki rešujejo poškodovanega pingvina.

Ladja Rena, ki v dolžino meri 236 metrov, je v sredo približno 20 kilometrov od pristanišča Tauranga nasedla na morskem grebenu Astrolabe. Ta je znan po svoji bogati flori in favni, predvsem po kitih, delfinih, pingvinih, tjulnjih in pticah.