"Izredno slabo smo se odrezali pri zagotavljanju varnosti afganistanskega prebivalstva in to je največja slabost naše vlade in naših mednarodnih partnerjev," je povedal Karzaj v radijskem intervjuju za britanski BBC. Afganistanski predsednik, ki je položaj prevzel leta 2001 po ameriškem napadu na državo, je še poudaril, da talibanov ne bodo izkoreninili, če ne bodo uničili njihovih zatočišč v Pakistanu.

"Ta problem, problem skrivališč v Pakistanu, ne bo rešen, če pakistanska vlada ne bo sodelovala z Afganistanom in če mednarodna skupnost ne bo sodelovala na učinkovit način za odstranitev tega problema," je poudaril Karzaj.

Obama počastil spomin na žrtve vojne

Obletnice začetka invazije se je spomnil tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki je počastil spomin na žrtve vojne. V izjavi je zapisal, da ZDA "odgovorno končujejo" vojni v Afganistanu in Iraku "s položaja moči", veteranom pa je obljubil zdravstveno varstvo in možnost zaposlitve.

Poudaril je, da je v Afganistanu pogumno služilo več kot pol milijona vojakov, da bi ZDA ostale varne. "Spominjamo se skoraj 1800 ameriških domoljubov in številnih koalicijskih in afganistanskih partnerjev, ki so se žrtvovali v Afganistanu za našo skupno varnost in svobodo," je dodal.

Talibani pa so ob okrogli obletnici zatrdili, da so s svojim bojem prisilili ZDA in Nato k umiku iz Afganistana. "Mudžahedini so postopoma okrepili svoje operacije svete vojne in uporabili različne bojne taktike proti sovražniku, posledica tega pa so številne žrtve, ki so osvajalskega sovražnika pripeljale do razmisleka o umiku iz te države," so sporočili.

Afganistanska vlada in mednarodne enote, ki trenutno štejejo 140.000 mož, današnje obletnice niso posebej obeleževale. So pa v Kabulu v strahu pred napadi talibanskih upornikov še poostrili varnostne ukrepe. Na predvečer obletnice je bil sicer v Kabulu manjši protest, na katerem je okoli 200 ljudi zahtevalo, naj tuji vojaki odidejo. V središču mesta so zažgali ameriško zastavo in vzklikali protiameriška gesla.

Zavezništvo države ne bo prepustilo samo sebi

Obrambni ministri Nata pa so na srečanju v Bruslju v četrtek poudarili, da tudi po končanem prenosu pristojnosti s sil Isaf na afganistanske sile, predvidenem za konec leta 2014, zavezništvo Afganistana ne bo prepustilo samega sebi, temveč se bo le spremenila vloga mednarodne skupnosti.

Bivši poveljnik mednarodnih sil v Afganistanu, ameriški general Stanley McChrystal, ki je položaj zapustil lani, pa je ocenil, da je Natova misija "malo več kot na pol poti", da doseže zadane vojaške cilje.

7. oktobra 2001, manj kot mesec dni po terorističnih napadih v New Yorku, so ZDA začele napadati strateške cilje v Kabulu in drugih afganistanskih mestih. Akcija je v slabih dveh mesecih privedla do padca talibanskega režima, ki je ščitil vodjo teroristične mreže Al Kaida Osamo bin Ladna, ne pa tudi do konca nasilja v državi. To se v zadnjih letih še krepi, talibani pa grozijo z vrnitvijo na oblast.

V desetih letih naj bi bilo v Afganistanu ubitih prek 33.000 ljudi, pretežno civilistov, poleg tega pa tudi 2735 tujih vojakov.