Celo demokrate zajela apatija

Zgolj 37 odstotkov vprašanih v anketi, ki sta jo izpeljala ABC in Washington post, namreč meni, da bo Obama leta 2012 ponovno izvoljen, medtem ko je 55 odstotkov vprašanih prepričanih, da bo naslednji ameriški predsednik ponovno republikanec.

Čeprav anketa Američanov ne sprašuje, koga bodo volili naslednje leto, trenutno razpoloženje volilcev kaže na prepričanje, da zdajšnja administracija ni sposobna ali pa nima sredstev, da bi v naslednjem letu lahko spreobrnila situacijo v deželi. 58 odstotkov volilcev demokratske stranke sicer še vedno meni, da bo Obama ponovno izvoljen, toda tudi ta, zelo nizek odstotek kaže, da se demokratov loteva apatija. Razlog, zaradi katerega so mnogi med njimi lanskega novembra ostali doma, politično motivirani republikanci pa so se množično udeležili vmesnih volitev in po dolgih letih dobili prevlado v predstavniškem domu kongresa.

Podobna raziskava, ki sta jo v marcu leta 1992 objavila New York Times in CBS, je Georgeu H. W. Bushu pripisovala 76 odstotkov možnosti za zmago, šest mesecev kasneje pa je, kot vemo, zmagal Bill Clinton. Toda enako je res, da je marca 2007 večina Američanov (61 odstotkov) pravilno ocenila, da bo na volitvah leta 2008 republikanca v Beli hiši zamenjal demokrat. Podobno kot zdaj, takratna opozicija še ni imela svojega predsedniškega kandidata. Večina Američanov se je hotela znebiti Georgea W. Busha.

Čas bo pokazal, ali bodo volilci pravilno presodili, kdo ima vizijo

"Američani ne živijo bolje, kot so pred štirimi leti, pred finančno krizo, pred začetkom izredne gospodarske recesije," je z najnovejšimi javnomnenjskimi podatki v žepu v intervjuju za ABC v ponedeljek zvečer dejal predsednik Obama. "Uspelo nam je, da smo postopoma stabilizirali gospodarstvo, toda stopnja nezaposlenosti je še vedno previsoka," je dejal Obama in poudaril, da bi moral kongres čim prej potrditi njegov načrt za povečanje zaposlenosti.

Predsednik Obama je nato dejal, da se absolutno zaveda, da na predsedniških volitvah naslednje leto ne bo favorit. Kot razlog za svoj nezavidljiv položaj je Obama omenil gospodarsko situacijo ter dejstvo, da Američani živijo slabše, kot so živeli pred štirimi leti. "Nič nimam proti, da me trenutno pojmujejo za poraženca. Toda menim, da se bodo ljudje na koncu vendarle vprašali, kateri od kandidatov ima vizijo bodočnosti," je še dejal Obama.

Američani predsedniku zamerijo predvsem pomanjkanje vodstva. Vizionarstvo predsednika in njegovo kompromisartvo z republikansko stranko, ki je z lahkoto izkoristila Obamovo neodločnost, Američanom nista prinesla boljšega življenja. Zdi se, da se je Obama ob koncu poletja tega vendarle zavedel.

S predlogom novega finančnega paketa za ustvarjanje novih delovnih mest in zahtevo po obdavčenju najbogatejših se je Obama nekoliko približal svojemu volilnemu zaledju. Toda s sovražnim kongresom in ob oceni ter prepričanju, da tudi predlagani ukrepi ne bodo spremenili gospodarske situacije, je dejstvo, da Obamo lahko v Beli hiši obvaruje le še čudež.