Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj opozarja, da ima vlada s konfederacijo podpisan dogovor, na podlagi katerega je bil sprejet tudi obstoječi interventni zakon. V dogovoru pa je zapisano, da se napredovanja v višje plačne razrede sprožijo s 1. januarjem 2012. Vsakršna sprememba bi morala iti po poti spremenjenega dogovora, nikakor pa vlada dogovora ne more "povoziti" z novim interventnim zakonom, poudarja Štrukelj.

Obenem opozarja, da bi se po obstoječem interventnem zakonu plače funkcionarjev s 1. januarjem 2012 znova zvišale, kar pa bi bilo v sedanji situaciji "politično občutljivo". Zato se mu zdijo usklajevanja o novem interventnem zakonu smiselna, a bo morala vlada, če bo želela tudi v letu 2012 zamrzniti napredovanja javnih uslužbencev, spremeniti dogovor s sindikati. Tako se namreč po njegovem mnenju dela v pravni državi, "če jo je še kaj ostalo".

Štrukelj pojasnjuje, da formalnega povabila za usklajevanja s strani vlade niso dobili, ne zanika pa, da neformalni pogovori že tečejo.

Vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Dušan Miščević pa je že v ponedeljek za STA dejal, da konkretnih informacij o namenih vlade še nima, bodo pa predlog preučili v okviru pogajalske skupine. Dodaja, da ukrepi, ki ne bodo dogovorjeni s sindikati, za njih niso sprejemljivi, zato bodo "temu primerno ustrezno odreagirali". Del sindikatov javnega sektorja, ki jo ga vodi Miščević, sicer dogovora z vlado novembra lani ni podpisal.

Usklajevanje o potrebnosti ukrepov

Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Miloš Pavlica je za STA potrdil, da se pogovarjajo s socialnimi partnerji in jih "obveščajo, kam pes taco moli". Kot pravi, se bodo poskušali dogovoriti za izhodišča. Imeli so sicer nekaj možnih scenarijev interventnih ukrepov, vlada je pripravila ožji nabor, pravne službe vlade in ministrstva za finance pa se danes še usklajujejo o tem, ali so vsi predvideni ukrepi potrebni. Nekatera vprašanja morajo vsebinsko uskladiti tudi med vladnimi resorji, je še pojasnil.

Po besedah Pavlice sicer tudi sindikati razumejo, "da se bo nekaj zgodilo". Kot pravi, so zato bolj naklonjeni zamrznitvi nekaterih pravic kot pa njihovemu zmanjševanju. Pavlica ob tem opozarja, da je sicer pri vprašanju interventnih ukrepov še kar nekaj neznank. Tako še ni jasno, koliko časa bo imela vlada na voljo, preden bo predsednik republike razpustil parlament in razpisal predčasne volitve. V parlamentarnih strankah vladnega predloga večinoma še niso želeli komentirati.

Podaljšanje interventnega zakona v 2012

Vlada, ki opravlja tekoče posle, je namreč v torek napovedala, da bo že v četrtek predlagala podaljšanje interventnega zakona v leto 2012. Obstoječi zakon sicer posega na področje zaposlovanja v javnem sektorju ter usklajevanje socialnih transferjev in pokojnin. Plače javnih uslužbencev, socialnih transferjev in pokojnine se letos usklajujejo le za eno četrtino zakonsko določene uskladitve, napredovanja javnih uslužbencev pa so letos zamrznjena.

Z novim zakonom pa bi se pokojnine in socialni transferi na enak način kot letos usklajevali tudi prihodnje leto. Prav tako bi bila prihodnje leto zamrznjena napredovanja v višje plačne razrede, plače funkcionarjev pa bi ostale enake kot v letošnjem letu in se ne bi zvišale za štiri odstotke.

S podaljšanjem veljavnosti interventnega zakona naj bi sicer zajezili naraščanje nekaterih odhodkov, ki bi lahko ogrozili konsolidacijo javnih financ v prihodnjem letu. Brez sprememb bi prihodnje leto prišlo do dodatnega povišanja proračunskih odhodkov v višini 220 milijonov evrov, je opozorila generalna sekretarka Helena Kamnar.