Stanič se je v ponedeljek o podpori pogovarjal s predsednikom stranke Zares Gregorjem Golobičem in vodjo poslanske skupine iste stranke Francom Jurijem, a sta mu oba dejala, da si stranka prizadeva za predčasne volitve, "ne glede na to, kaj bo", je povedal.

Polanska skupina nepovezanih poslancev je o podpori Staniču razpravljala na jutranjem sestanku, ki ga je vodil poslanec Andrej Magajna, a je na njem sklenila, da Staniča ne bo predlagala za mandatarja. Kot je za STA dejal vodja poslanske skupine Franc Žnidaršič, v poslanski skupini navdušenja nad Staničevo kandidaturo ni, in sicer predvsem zato, ker je bolj ali manj jasno, da v DZ ne bi dobil zadostne podpore.

Tako poslanska skupina Staniča ne bo predlagala za mandatarja, lahko pa, kot je dejal, Staniča s svojim podpisom podpre kateri izmed poslancev, če seveda želi (v tem primeru Stanič potrebuje deset podpisov poslancev). Žnidaršič sam bi ga bil pripravljen podpreti, "če bi ga podprla tudi opozicija", a slednja je že napovedala, da tega ne bo storila. "Tako je zame stvar končana in se pripravljam na volitve," je dejal.

Vodja poslanskega kluba LDS Borut Sajovic je za STA povedal, da je Stanič poklical v njihov poslanski klub in izrazil željo po pogovoru, da pa do pogovora "zaradi številnih obveznosti, pa tudi naše odločitve, da ne podpremo nobenega mandatarja in gremo na predčasne volitve", ni prišlo. "Podpiramo pa nekatera razmišljanja, ki jih je predstavil," je dejal.

Sajovic se, kot je dejal, sicer zaveda, "da je žogica glede novega mandatarja v rokah največjih strank": "Slednje pa so svoje povedale, zato ocenjujem, da so predčasne volitve pred vrati."

SD ni prejela vabila na pogovore

Pri predčasnih volitvah po besedah vodje poslanske skupine SD Dušana Kumra vztrajajo tudi socialdemokrati, ki sicer vabila na pogovor s Staničem niso dobili. "V ponedeljek smo pri predsedniku republike jasno povedali, da smo za čimprejšnje predčasne volitve in da v tem času ne bomo podprli nobenega predčasnega mandatarja," je dejal Kumer.

Predsednik SLS Radovan Žerjav je za STA dejal, da časa za kakršno koli proceduralno zapletanje ni. "Mnenja smo, da je treba vsak dan izkoristiti za to, da čim prej pridemo do volitev, da še letos oblikujemo nov parlament in da čim prej pridemo do kredibilne vlade. Vse ostalo so smeti, ki bodo šle mimo nas," je dejal.

Vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec napoveduje, da v stranki ne bodo podprli nobenega mandatarja, ki bi prišel iz t. i. majhnih strank. Če bi mandatarja predlagala SD ali predsednik republike, pa bi o predlogu razmislili. "Vse te ponudbe, ki zdaj prihajajo, pa so čudne in nas oddaljujejo od tistega, kar je najboljše za Slovenijo, to so predčasne volitve," je dejal.

Obupal: Podpisov ne bo več zbiral

Stanič je še povedal, da podpisov poslancev ne bo več zbiral. Po njegovih besedah je večina strank tudi že odločenih, da gre na predčasne volitve, zato je tudi, kot pravi, vprašanje, če bo predsednik republike sprejel predlog Zelene koalicije in ga predlagal za mandatarja. Stranka - gre za neparlamentarno stranko, na listi katere namerava kandidirati na volitvah - je predlog predsedniku republike poslala v ponedeljek.

Ne glede na vse Stanič zdaj upa, da bodo stranke vsebinsko posvojile program, ki ga je pripravil, oziroma da bodo z njim vsebinsko sodelovale. Staniča bi lahko za mandatarja predlagala ena izmed poslanskih skupin ali 10 poslancev, lahko pa bi ga predlagal tudi predsednik republike. Vsi bi to morali storiti danes do polnoči, kar pa je, kot kaže, malo verjetno.