"Najprej ni imel imetja, zdaj pa ima ob klopci vsak dan več nakopičenih stvari, nesnage pravzaprav, ki se valja po zelenici in asfaltu," je opisovala tamkajšnja stanovalka. "Naj že kdo kaj ukrene, saj bo revež dobesedno zgnil pred očmi Šiškarjev in države," je pisal drug bližnji stanovalec. "Razumem, da je to javna površina in da ta brezdomec ni edini v Ljubljani, a tako resnično več ne gre naprej," je tarnala tretja.

Pred nekaj meseci se je na klopci v Šiški udobno namestil Miodrag in se od tam ni več premaknil. Na klopci je zleknjen na kupu oblek, ob roki na tleh ima steklenico vina in plastičen krožnik, na katerem zbira drobiž. Zelenico za to klopco uporablja za stranišče, o čemer pričajo človeški iztrebki, posejani po trati, pod drevesi shranjuje hrano in pijačo, v grmovju skriva osebne stvari, ob katerih se kopiči nesnaga.

Po podatkih Centra za socialno delo (CSD) Šiška gre za človeka, ki prejema invalidsko pokojnino, torej ima sredstva za preživetje. Zanimivo, večkrat so ga namestili tudi v zavetišče za brezdomce na Poljanski cesti, a, kot je povedal vodja zavetišča Boris Kosec, tam ni upošteval hišnega reda, večkrat je zanetil pretep in za seboj puščal svinjarijo, zato je po nekaj opozorilih moral zavetišče zapustiti. Kosec je opisal, da ima brezdomec težave z alkoholom, precej pa ima načeto tudi zdravje. Zanj so med drugim skrbeli v ambulanti za osebe brez zdravstvenega zavarovanja Pro Bono, a zadnjih nekaj mesecev se tudi tam ni več oglasil, so povedali.

"Do nedavnega je gospod zavračal kakršno koli pomoč, tako od strokovnih delavcev CSD Šiška kot zdravstvenih delavcev, nasprotoval je posredovanju interventne medicinske službe," so povedali na CSD Šiška. "Po večmesečnih razgovorih in obiskih se je zdaj strinjal z namestitvijo v institucionalno varstveno ustanovo," so še dodali. Zdaj na CSD iščejo ustrezno namestitev, "prav tako pri pristojnem sodišču poteka postopek za odvzem opravilne sposobnosti", so povedali. Namreč, kljub temu, da stanovalci zagotavljajo, da je "brezdomec večino časa nepriseben in blodi po svoje", mu sodišče še ni odvzelo opravilne sposobnosti. "Ne glede na to, v kakšnem stanju je, zdaj sodi v dom za ostarele. Tovrstne zmogljivosti so prepolne, zato je iskanje rešitev dolgotrajno," je povedala namestnica direktorja CSD Šiška Irena Velič. Če bi mu sodišče odvzelo opravilno sposobnost, bi ga lahko namestili v socialni zavod.

"Glede na njegovo slabo zdravstveno stanje in težave z alkoholom bi težko živel samostojno, zato bi bilo zanj najbolje, če bi bil nameščen v ustanovo, kjer bi bilo za njegove potrebe primerno poskrbljeno," še meni Veličeva. Do takrat pa ostaja na javni površini za stavbo upravne enote Šiška. K temu tudi Kosec dodaja, da je tak odvzem opravilne sposobnosti dolgotrajen, zato se postavlja vprašanje, ali bo preživel letošnjo zimo. "Zanj smo storili vse, kar smo mogli, pa ni pomagalo, saj sam ni želel nikogaršnje pomoči," je še dodal Kosec.